Přejít k hlavnímu obsahu
Zvládnou větrné turbíny vítr o rychlosti hurikánu?
Konstruktéři větrných elektráren se dlouho obávali velkých bouří, ale to se dnes mění. Prudký progres v celém odvětví tlačí technologie k jejich limitům.
Wind energy

Provozovatelé stále častěji používají konstrukce, které jsou navrženy tak, aby vydržely ty nejsilnější větry, jež je možné v přírodě potkat. Jako nejnovější příklad může posloužit větrná turbína odolná proti tajfunu, která brzy bude pohánět pobřežní ropnou plošinu v Číně.

Firma MingYang Smart Energy, která je zodpovědná za výrobu a konstrukci, je schopna turbína vydržet vítr o rychlosti 215 kilometrů za hodinu po dobu 10 minut. První, kdo získal certifikaci pro turbínu schopnou čelit takovým to vzdušným proudům, byla americká firma GE v roce 2021.

Takové elektrárny by mohly najít využití především v oblastech Mexického zálivu nebo kolem velké části jihovýchodni Asie. Zde velmi často tajfuny nebo hurikány vytvářejí vítr o rychlosti přesahující 160 kilometrů za hodinu. V následujícím desetiletí se očekává expanze větrné energie i do těchto oblastí.

Dnešní turbíny jsou již schopné prát se silnými větry. Elektrárny fungující na pobřeží Severního moře jsou schopny pracovat při rychlosti větru až 80 kilometrů za hodinu, po překonání této rychlost se zastaví.

Leon Mishnaevsky z Technické univerzity v Dánsku, který se větrnou energií dlouhodobě zabývá, se vyjádřil pro BBC, že lopatky větrných turbín jsou v dnešní době vyrobeny ze silných, ale lehkých kompozitů z uhlíkových vláken. Automatizované výrobní procesy navíc pomáhají zajistit jednotné umístění vláken, což je důležité pro robustnost čepelí. Výrobci také provádějí řadu zátěžových testů lopatek.

Někteří vědci se ovšem přiklání k tomu, že současné testování a průmyslové standardy nejsou dostatečné na to, aby prokázaly, že největší lopatky turbíny mohou odolat velkému namáhání. Silné větry mohou podle nich způsobit kroucení čepelí.

Nové návrhy turbín by mohly přinést řešení. V Japonsku pracují na turbíně s vysokými vertikálními lopatkami, které se točí kolem věže. V USA se zase při vývoji inspirovaly přírodou a vyvinuly turbínu, která je inspirována palmami. Jedná se o prototyp dvoulisté konstrukce větrné turbíny s flexibilními lopatkami. Rotor navíc směřuje spíše po větru než do větru, jak je běžné u tradičních konfigurací, což mu pomáhá absorbovat náraz silných vichřic. Během testů na pevnině v Coloradu bylo pozorováno vychýlení špiček lopatek až o 600 mm, tedy více než půl metru a žádná z nich nepraskla.

Zdroj: BBC

Datum vytvoření: 12/05/2023
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš