Třetina majitelů rodinných domů na Vysočině platí za energie a vytápění přes 60 tisíc korun ročně. Pro srovnání, v Pardubickém kraji je to jen 21 % respondentů. „Pokud majitelé rodinných domů zrealizují potřebná opatření, jako např. zateplení, výměnu zdroje tepla za modernější a úspornější, je podle naší studie možné v kraji Vysočina uspořit 54 % energie potřebné na vytápění,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.
„V prvním kroku je nejlepší se obrátit na bezplatné poradenské středisko EKIS, kde se vás ujmou odborníci – energetičtí specialisté, kteří vám poradí konkrétní postup při realizaci opatření a získání dotace. Od letošního roku nově poskytují poradenství ohledně dotací také stavební spořitelny. Nejefektivnějším opatřením je zateplení obálky budovy, to výrazně sníží spotřebu energií a náklady na realizaci dalších opatření, například na pořízení zdroje tepla. Určitě je velice důležité spolupracovat s autorizovaným projektantem a pro realizaci si vybrat stavební firmu s tradicí,“ vysvětluje Pavel Svoboda z Cechu pro zateplování budov ČR.
Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy. Majitelé rodinných domů, kteří takový typ kotle stále využívají, mají poslední dny na to, aby začali situaci řešit. Při porušení tohoto nařízení jim může hrozit opakovaná pokuta až 50 tisíc korun.
„Lidé nemusejí mít obavy z toho, že taková výměna je nad jejich síly, ať už fyzické, nebo finanční. V každém regionu, včetně toho našeho, existují firmy, které výměnu provedou na klíč. Myslete ale na to, že mohou být často vytížené, proto je potřeba obrátit se na ně s dostatečným předstihem. S financováním vám pomůže stát. Ale zde také pozor, poslední den, kdy je možné zažádat o výhodné kotlíkové dotace, je 31. srpna. Proto radíme neotálet,“ vysvětluje Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj.
Zkušenost se žádostí o dotace má podle průzkumu Buřinky v kraji Vysočina necelá třetina majitelů rodinných domů, 57 % o ni zatím nežádalo, každý desátý neplánuje žádnou úspornou rekonstrukci a pouze 1 % nemá zájem o finanční podporu. Obyvatelé Vysočiny doposud čerpali z programů Nová zelená úsporám dotace na opravu rodinných domů za téměř 1,8 miliardy korun.
Bezplatné dotační poradenství poskytuje Státní fond životního prostředí ČR, EKIS (Energetická konzultační a informační střediska) a nově také stavební spořitelny.