„Považujeme za důležité hledat a zkoušet nové směry a možnosti, které by mohly přispět k posílení energetické soběstačnosti regionu. Využít potenciál dosud nevyužívaných pozůstatků dřívější průmyslové činnosti na Ostravsku jako zdroj energie dává smysl, ale je tam řada rizik. Chceme to prověřit a počkat na výsledky měření,“ uvedl Miroslav Zajíček, ředitel pro strategii společnosti Veolia Energie.
Experiment proběhne na výzkumném vrtu hlubokém 14 metrů umístěném na odvalu v Ostravě-Heřmanicích, kde teplota pod povrchem dosahuje 100–600 °C. Výsledky tohoto experimentu budou klíčové pro budoucí rozhodnutí. K zvažování využití tepla z odvalů je nezbytné získat fyzikální, technické a ekonomické informace, které dosud nebyly systematicky shromažďovány.
„Naše univerzita se prostřednictvím svých odborných pracovišť a odborníků podílela na přípravě testovacího vrtu a cirkulačního okruhu, včetně metodiky měření tepelné odezvy vrtu a identifikace rizik. Stěžejním úkolem je nyní měření a následné vyhodnocení výsledků. Spolupráci na projektu můžeme využít jak k výuce, tak k vědecko-výzkumné činnosti,“ vysvětlil Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO.
„Podporujeme otestování možnosti využití energetického potenciálu termicky aktivních odvalů, čímž jsme se dosud na odborné úrovni nezabývali. DIAMO má rovněž zájem hledat nová řešení ve prospěch regionu a jeho obyvatele a v tom nám spolupráce s technickou univerzitou a skupinou Veolia rozšiřuje obzor,“ dodal Václav Dorazil, náměstek ředitele závodu ODRA státního podniku DIAMO. Postup sanace odvalu Heřmanice není tímto projektem dotčen a může probíhat současně.
Výsledky měření budou k dispozici do konce roku. Výše uvedené organizace spolupracují nejen na technickém řešení projektu, ale také na financování. Dále plánují identifikovat, navrhnout a případně realizovat další způsoby využití získaných poznatků v praxi.
Principiálně je myšlenka na využití tepla vznikajícího v odvalu založena na realizaci svislého podzemního tepelného výměníku. Výměník by umožnil transfer tepla vznikajícího v odvalu do topné vody, která by mohla být využívána pro vytápění a ohřev teplé vody v okolních budovách.
Termicky aktivní odvaly, které vznikly během těžby uhlí, dlouhodobě představují ekologickou zátěž v Ostravě. Odval Heřmanice je jedním z nejstarších a nejrozsáhlejších komplexů těchto důlních odvalů, které vznikly v průběhu těžby uhlí v 19. a 20. století na Ostravsku. Plocha tohoto areálu činí přibližně 103 ha, a objem uloženého materiálu se odhaduje na zhruba 20 milionů tun. Tento odval vykazuje termickou aktivitu po několik desetiletí.