Přejít k hlavnímu obsahu
Veolia, DIAMO a VŠB-TUO spolupracují na společném projektu
Společnost Veolia Energie, státní firma DIAMO a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spustily inovativní projekt na největší haldě v Ostravě. Specializovaní odborníci provedou výzkum podzemního tepla s využitím vrtu a koaxiálního výměníku tepla. Hlavním cílem této spolupráce je zkoumat možnost využití tepla, které se uvolňuje z prohořívajících odvalů, k ohřevu budov.
heating

„Považujeme za důležité hledat a zkoušet nové směry a možnosti, které by mohly přispět k posílení energetické soběstačnosti regionu. Využít potenciál dosud nevyužívaných pozůstatků dřívější průmyslové činnosti na Ostravsku jako zdroj energie dává smysl, ale je tam řada rizik. Chceme to prověřit a počkat na výsledky měření,“ uvedl Miroslav Zajíček, ředitel pro strategii společnosti Veolia Energie.

Experiment proběhne na výzkumném vrtu hlubokém 14 metrů umístěném na odvalu v Ostravě-Heřmanicích, kde teplota pod povrchem dosahuje 100–600 °C. Výsledky tohoto experimentu budou klíčové pro budoucí rozhodnutí. K zvažování využití tepla z odvalů je nezbytné získat fyzikální, technické a ekonomické informace, které dosud nebyly systematicky shromažďovány.

„Naše univerzita se prostřednictvím svých odborných pracovišť a odborníků podílela na přípravě testovacího vrtu a cirkulačního okruhu, včetně metodiky měření tepelné odezvy vrtu a identifikace rizik. Stěžejním úkolem je nyní měření a následné vyhodnocení výsledků. Spolupráci na projektu můžeme využít jak k výuce, tak k vědecko-výzkumné činnosti,“ vysvětlil Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO.

„Podporujeme otestování možnosti využití energetického potenciálu termicky aktivních odvalů, čímž jsme se dosud na odborné úrovni nezabývali. DIAMO má rovněž zájem hledat nová řešení ve prospěch regionu a jeho obyvatele a v tom nám spolupráce s technickou univerzitou a skupinou Veolia rozšiřuje obzor,“ dodal Václav Dorazil, náměstek ředitele závodu ODRA státního podniku DIAMO. Postup sanace odvalu Heřmanice není tímto projektem dotčen a může probíhat současně.

Výsledky měření budou k dispozici do konce roku. Výše uvedené organizace spolupracují nejen na technickém řešení projektu, ale také na financování. Dále plánují identifikovat, navrhnout a případně realizovat další způsoby využití získaných poznatků v praxi.

Principiálně je myšlenka na využití tepla vznikajícího v odvalu založena na realizaci svislého podzemního tepelného výměníku. Výměník by umožnil transfer tepla vznikajícího v odvalu do topné vody, která by mohla být využívána pro vytápění a ohřev teplé vody v okolních budovách.

Termicky aktivní odvaly, které vznikly během těžby uhlí, dlouhodobě představují ekologickou zátěž v Ostravě. Odval Heřmanice je jedním z nejstarších a nejrozsáhlejších komplexů těchto důlních odvalů, které vznikly v průběhu těžby uhlí v 19. a 20. století na Ostravsku. Plocha tohoto areálu činí přibližně 103 ha, a objem uloženého materiálu se odhaduje na zhruba 20 milionů tun. Tento odval vykazuje termickou aktivitu po několik desetiletí.

Datum vytvoření: 19/10/2023
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek