Přejít k hlavnímu obsahu
Svaz moderní energetiky: Zelená energie pomůže konkurenceschopnosti Česka
Ve středu 17. července se očekává finální rozhodnutí vlády o podobě Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) a dalších strategií, které určí podobu české energetiky. Svaz moderní energetiky spolu s dalšími asociacemi považuje za klíčové, zda se podaří naplnit cíle v oblasti navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Větrná a solární elektřina patří mezi řešení, která podporují českou energetickou bezpečnost a jsou základem k zajištění konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky.
Green energy

Původně navržený plán obsahuje cíl pro zvýšení podílů obnovitelných zdrojů energie na hrubé spotřebě energie na 30 %. Česká republika by podle doporučení komise měla být ambicióznější a navýšit cíle NKEP v oblasti nových zdrojů bezemisní energie do roku 2030 z 30 % na 33 %. Ve hře je také scénář, který má zajistit růst na 32 % do konce dekády. Svaz moderní energetiky, Aliance pro bezemisní budoucnost a Solární asociace podporují strategii s vyšší závazkem zelené energie. NKEP s podílem 32 % by vedl k výstavbě 10,5 GW solárních a 1,4 GW větrných elektráren. Díky dostupným finančním mechanismům je proveditelné dokonce i navýšení o 15 GW solárních a 2 GW větrných elektráren během tohoto desetiletí.

„Více bezemisní energie z obnovitelných zdrojů přinese Česku nezávislost na dovozu fosilních paliv, levnou energii pro dekarbonizaci ekonomiky i výhodná řešení pro energetickou soběstačnost domácností. Výstavbu velkých solárních elektráren lze podpořit pomocí rozdílových smluv soutěžených v aukcích tak, aby měl stát jasnou kontrolu nad ročními přírůstky a současně spotřebitelé mohli těžit ze zvyšujícího se objemu levné zelené elektřiny. Je také třeba přijmout opatřeních, která zkrátí lhůty pro povolování nových solárních a větrných elektráren. Bez nich reálně hrozí, že Česko bude mít dražší energii než jeho sousedé,“ uvádí k cílům Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„České firmy aktivně podporují investice do zelené energie a myšlenku dekarbonizace, ať už investice poskytují, nebo dekarbonizační strategie implementují. Poptávka po obnovitelných zdrojích roste a mnoho podniků plánuje přechod na čisté technologie, aby splnily své dekarbonizační cíle a zároveň posílily vlastní konkurenceschopnost. Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie je tedy klíčové i pro český byznys,” říká Jana Morávková, ředitelka Aliance pro bezemisní budoucnost.

„V sektoru fotovoltaiky je připravena celá řada projektů pro výstavbu pozemních solárních instalací, často v kombinaci s akumulací energie. Ty nám pomohou připravit se na dobu, kdy se budou zavírat uhelné elektrárny a Česko se stane dovozcem energie. Investoři do OZE jsou také připraveni za vhodných podmínek své finanční prostředky u nás investovat. Je tedy jen na nás v Česku, zda budeme chtít odstranit bariéry pro růst obnovitelných zdrojů, jako jsou například zastaralé metodiky či nastavení ekonomicky konkurenceschopných podmínek,” říká Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. „V opačném případě hrozí, že Česko se stane energetickým skanzenem, který nebude mít kam své know-how v energetice exportovat,“ doplňuje.

Datum vytvoření: 17/07/2024

Bold future

Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš