Přejít k hlavnímu obsahu
Studie ERRA o důsledcích konce využívání fosilních paliv
Studie ERRA: Pozor na důsledky konce využívání fosilních zdrojů energie

I přes v poslední době zajímavě se vyvíjející ceny energetických komodit, se nedávno, a to i díky vášnivé diskusi na platformách sociálních sítí, diskutovala zveřejněná studie European Resource Adequacy Assessment (ERAA) 2024. Ta totiž ukazuje, že značné objemy kapacity na fosilní paliva se do roku 2030 pravděpodobně stanou ekonomicky neživotaschopnými, protože získají menší podíl na trhu v důsledku nárůstu obnovitelných zdrojů energie. Je proto třeba přijmout opatření k zachování bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě. 

Někteří čeští diskutéři na platformách sociálních sítích dokonce neváhali spojit závěry této studie s tím, že „nebude dost elektřiny“ a propojili nedostatečné kapacity elektřiny, které bude muset Česko v souvislosti s výše uvedeným nakupovat, s hrozbou „blackoutu“.

Studie ERAA říká: „V krátkodobém a střednědobém horizontu (2026, 2028, 2030) hrozí vyřazení významných kapacit (zdroje na výrobu elektřiny, pozn. red.) z provozu. V dlouhodobějším horizontu (2035) přetrvávají rizika vyřazování z provozu pro flotilu tepelných elektráren v určitých regionech, ačkoli globální investice by mohly nastat za příznivých podmínek, které nejsou modelovány v ERAA. Patří mezi ně úvahy o dodavatelském řetězci, energetické přenosové sítě a dostupnost primární energie.“

ERAA dále uvádí: „Rozvoj energetického systému musí být pečlivě sledován, aby se potvrdilo, že investiční potřeby jsou realizovány. Příslušné orgány by měly zvážit zmírňující opatření k zajištění evropské přiměřenosti. Zpráva předpokládá, že mnoho investic bude řízeno nedostatečnými cenami během vysoké poptávky nebo omezení nabídky, zvláště když jsou potřeba špičkové jednotky. Investoři, kteří se vyhýbají riziku, však mohou odložit rozhodnutí bez dlouhodobých smluv. Mělo by být rovněž monitorováno vyřazování stávajících elektráren z provozu, aby se zajistilo, že nepřekročí předpokládané úrovně. Očekává se, že kapacita obnovitelné výroby poroste na základě cílů národní politiky a odhadů TSO. Kvůli přerušování to však plně nevyrovná klesající dispečerskou tepelnou kapacitu nebo zvýšenou elektrifikaci do roku 2035.“

Modelování ERAA naznačuje, že více než 50 GW nové flexibilní kapacity fosilního plynu by bylo přínosem vzhledem k očekávaným vysokým cenám nedostatku, i když se očekává, že k nim v roce 2035 nedojde příliš často. Tato kapacita by pomohla zajistit přiměřenost během špiček nebo nízkého přísunu OZE. Aby však byly splněny klimatické cíle EU, musí být kapacita fosilních paliv časem snížena nebo nahrazena. Tržní signály založené na vzácném nedostatku hodin nemusí ospravedlňovat investice, zejména pokud jsou poháněny vzácnými extrémními povětrnostními jevy. Spoléhat se pouze na novou vstupní kapacitu založenou na EVA by mohlo podcenit rizika přiměřenosti. Významná rizika existují v celé Evropě, i když balkánský region a některé oblasti čelí nižším rizikům. Některé netržní zdroje pomáhají zmírňovat riziko tam, kde by jinak bylo vysoké (např. Irsko).

Cílené intervence a dlouhodobé tržní mechanismy jsou nezbytné, aby se předešlo dalším rizikům. Je třeba urychlit podpůrné mechanismy a kapacitní trhy. Aby byla zajištěna bezpečnost elektřiny a splněny cíle v oblasti klimatu, musí Evropa urychlit zavádění flexibilních řešení a infrastruktury, včetně přeshraniční elektrické přenosové sítě, aby nasměrovala elektřinu z obnovitelných zdrojů tam, kde je to nejvíce potřeba, a také skladování a další zdroje flexibility, a zároveň zajistit bezpečnost dodávek za všech okolností.

ERAA by měla být zvažována ve spojení s vnitrostátními posouzeními přiměřenosti zdrojů (NRAA), aby byly členské státy EU a vnitrostátní regulační orgány informovány o úrovni zabezpečení dodávek a slouží jako základ pro rozhodnutí o různých možnostech uspořádání trhu. NRAA poskytují doplňující, podrobnější obrázek o národních specifikách a místních citlivostech a doplňují tak komplexní celoevropský přehled kapacitních problémů ERAA. A konečně, ENTSO-E se domnívá, že primární účel ERAA daleko přesahuje pouze nástroj pro rozhodování o CM. ERAA podporuje tvůrce politik při vytváření střednědobých strategií. Zahrnuje průkopnické metodiky a nástroje pro analýzu budoucí přiměřenosti s bezkonkurenčním rozsahem a podrobnostmi, což z něj činí cenný zdroj pro utváření budoucnosti evropských elektrických sítí. ERAA má také potenciál ilustrovat další scénáře „co kdyby“ a poskytla náhled na možné budoucí výsledky. ENTSO-E se proto domnívá, že metodika ERAA by měla být vylepšena a zefektivněna, aby umožnila tvůrcům politik činit informovaná rozhodnutí, která podporují budoucí cíle na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU. Užitečnost ERAA budou nadále posilovat metodologické inovace, pilotní programy, konzultace se zúčastněnými stranami a zpřesnění jeho rozsahu.
 

Datum vytvoření: 17/04/2025
Pavel Daniel
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko