Přehodnocení klimatických cílů jsou jedním z bodů nové strategie, se kterou přišel generální ředitel Wael Sawan. Ten se chce zaměřit na projekty s vyšší marží, stabilní těžbu ropy a růst produkce zemního plynu.
Shell v rámci výroční aktualizace své strategie uvedl, že se zaměří na 15–20% snížení uhlíkové náročnosti svých produktů do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi z roku 2016. Dříve společnost usilovala o 20 % snížení.
Shell dále uvedl, že věří, že plyn, a to zejména ve formě LPG, bude zásadní pro úspěšnou energetickou transformaci. Měl by pomoci snížit současné emise uhlíku v elektrárnách. Zároveň očekává, že její prodej elektřiny, který zahrnuje i tu vyrobenou z obnovitelných zdrojů, bude nižší, než se předpokládalo.
Společnost úplně zrušila svůj cíl snížit do roku 2035 uhlíkovou náročnost svých provozů o 45 %. Představila však novou snahu. Je jí snížení celkových emisí z ropných produktů, které prodává zákazníkům o 15–20 % ve srovnání s rokem 2021. To by chtěl Shell stihnout do roku 2030. Do této kategorie spadají například benzín a letecká paliva.
Shell také potvrdil svůj závazek do roku 2030 snížit emise z vlastních provozů na polovinu. Uvedl, že je již na 60 % tohoto cíle.
Ropný gigant je dlouhodobě pod tlakem aktivistů. Čelí dokonce i právním sporům. Nyní se například odvolává proti přelomovému rozhodnutí nizozemského soudu, který firmě nařídil emise snižovat rychleji. V rámci toho podrobil Shell přezkumu svůj obří rafinérský komplex v Singapuru. Oznámil také plány na uzavření rafinerie v Německu a ukončení ropných operací na pevnině v Nigérii.
Zdroj: CNN