Podle Čestmíra Hrdinky, jenž zastává pozici projektového koordinátora pro program Elena, nabízí finanční dům pomoc při přípravě investic do energeticky náročných budov, a to uhrazením 90 procent vynaložených nákladů. Pomocí zmíněného programu mohou instituce a klienti NRB snížit energetickou náročnost budov tak, že se náklady na provoz mohou snížit až o polovinu původní hodnoty.
Jak velký podíl ve vašem úvěrovém portfoliu hraje podpora energo projektů?
Podpora projektů zaměřených na zvyšování energetické účinnosti je důležitým prvkem v portfoliu NRB. Již nyní zaznamenáváme rostoucí zájem v souvislosti s vyššími cenami energií. Do budoucna by měly „energo“ projekty hrát významnější roli.
V současné době má NRB dva úvěrové produkty pro malé, střední i velké podniky zaměřené čistě na úspory energií. Pro klienty z celé ČR s výjimkou Prahy nabízíme program Úspory energií a pro pražské podnikatele program ENERG, jež jsou zaměřené na snižování energetické náročnosti ve stávajících budovách a na zvyšování energetické účinnosti u strojů a technologií. Tyto dva specificky zaměřené produkty představují zhruba 5% podíl námi poskytnutých zvýhodněných úvěrů.
Hlavním úvěrovým produktem pro živnostníky, malé i střední firmy jsou nicméně zvýhodněné úvěry Expanze na rozvoj jejich podnikání. V roce 2022 představovaly přes 70 % objemu poskytnutých úvěrů. Z nich lze mimo jiné pořídit nové stroje, zařízení a technologie nebo vybudovat nové provozní haly či administrativní budovy. Ačkoli tento typ úvěrů není zaměřený přímo na úspory energií, moderní pořizované technologie již odpovídají novým energetickým standardům a přispívají také ke zvyšování energetické účinnosti v podnikatelském prostředí.
Bude se zastoupení zmiňovaných produktů nějak měnit?
Podporujeme i infrastrukturální projekty pro veřejný sektor, kam patří i podpora rekonstrukce veřejných budov včetně jejich technického zabezpečení tak, aby v nich docházelo k efektivnějšímu využití energie. Především v podpoře veřejného sektoru očekáváme navýšení prostředků pro energeticky úsporné projekty. Nicméně ani podnikatelé nepřijdou zkrátka. Oproti minulému programovému období očekáváme troj až čtyřnásobný nárůst prostředků pro zvýhodněné úvěry v oblasti energetických úspor.
Jaké typy projektů z energo segmentu NRB nejvíce podporuje?
V současné době podporujeme z poloviny projekty zaměřené na náhradu strojů a technologií za energeticky účinnější a z poloviny projekty zaměřené na rekonstrukci objektů a technické zabezpečení budov.
U stavebních projektů nejčastěji podporujeme zateplení budov, výměnu oken a dveří, výměnu stávajícího osvětlení za nízkoenergetická LED svítidla, výměnu zdroje tepla a v poslední době také tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Zde bych chtěl zmínit, že FVE nelze podpořit jako samostatné opatření, nýbrž musí být součástí jiných opatření na úsporu energie.
U projektů souvisejících s energeticky úspornou rekonstrukcí budov navíc nabízíme velmi výhodnou pomoc s technickou přípravou projektu, speciálně s přípravou energetického posudku, který je nutnou součástí žádosti o zvýhodněný úvěr. Klientovi zajistíme vypracování energetického posudku, a dokonce díky podpoře ELENA (European Local Energy Assistance) z Evropské investiční banky proplatíme 90 % ceny za jeho vypracování. U menších „stavebních“ projektů s investicí do 3 milionů korun (v budoucnu do 5 milionů korun) můžeme navíc zajistit výpočet úspor energie uvnitř NRB, a to bezplatně.
Jak se v čase mění a budou měnit podmínky, dá-li se to říct obecně, poskytnuté úvěrové podpory klientům NRB?
V současné době dobíhá program Úspory energií z OPPIK, kdy nabízíme bezúročný úvěr na energeticky úsporné projekty. Realizace těchto opatření musí být hotova do konce 2023, takže přijímáme žádosti o úvěr do konce září. Vzhledem k rostoucímu zájmu bude však program vyčerpán dříve, počítám již na jaře, takže pokud klienti chtějí ještě bezúročný úvěr získat, neměli by otálet.
Navazující program Nové úspory energií, který bude financovaný z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK), je koncipován odlišně. Stále bude nabízen zvýhodněný úvěr, již se však nejedná o bezúročný úvěr, ale o úvěr ve výši 2–3 %, což je pořád zajímavé číslo ve srovnání se současnými sazbami na trhu. Novinkou bude kombinace zvýhodněného úvěru a grantu, kdy se grantová část bude odvíjet od parametrů úvěru (doby splatnosti, doby odkladu splátek, regionu) a může dosáhnout až 35 % z investičních nákladů. Zmíněnou grantovou složku lze vyplatit až po splnění a doložení úspor energie.
Oproti minulému programovému období je zde jeden podstatný rozdíl v podpoře energeticky úsporných projektů pomocí klasických dotací. V uplynulém období byly technické podmínky mezi dotacemi a zvýhodněným úvěrem velmi podobné, téměř totožné, a klienti dávali přednost nenávratné formě pomoci, tedy dotacím. Tato situace se nyní mění. Dotačně půjdou podpořit pouze komplexní projekty, zatímco pomocí finančních nástrojů se bude přispívat pouze na dílčí opatření. V praxi to znamená, že se dotačně budou moct podpořit pouze projekty, u kterých se dosáhne minimálně 30% úspory primární energie, zatímco u zvýhodněného úvěru NRB bude kritériem dosažení 10% úspory energie.
V čem nejvíce tkví rozdíly např. v zástavách při poskytování úvěrů pro energo projekty mezi veřejným sektorem a privátními subjekty?
Otázka zajištění úvěrů je individuální záležitost. Liší se dle bonity klienta a výše nákladů projektu. To platí jak pro veřejný sektor, tak pro privátní subjekty. Nelze asi paušálně vyjmenovat rozdíly.
Propsalo se na poptávce po úvěrech i ve vaší instituci relativně rychlé navyšování úrokových sazeb centrální bankou?
Zvyšování úrokových sazeb na úvěrech poskytovaných komerčními bankami mělo vliv na zvýšení poptávky po zvýhodněných úvěrech od NRB.
A dotklo se výše zmiňované navyšování úroků energo projektů?
Zásadní nárůst poptávky po financování energeticky úsporných opatření nastal, ale až po zvýšení cen energií. Klienti si začali uvědomovat, že pro snížení provozních nákladů je nutné redukovat množství spotřebované energie na vytápění, osvětlení a jejich podnikatelskou činnost. Aktuálně máme možnost se podílet na řadě inovativních řešení, která nejen šetří energii, ale jsou i ukázkou využití nových technologií.
Co by se podle vás mělo změnit v nastavení úvěrové podpory pro veřejný sektor i podnikatele, aby byla celá ekonomika v co možná nejrychlejším čase co nejméně závislá na tradičních energetických zdrojích? Tedy místo podpory fosilních zdrojů spíše budování a výstavba energo infrastruktury pomocí inovací a nových technologií?
Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Nastavení úvěrové podpory je třeba posuzovat v širším kontextu, například jak se mění podmínky na finančních trzích, do jaké míry rostou investiční náklady, jak se vyvíjí pořizovací cena u FVE a s tím i doba návratnosti, jakým způsobem je nastavená dotační podpora, zda se s finančním nástrojem nepřekrývá.
Nicméně klíčové potřebné změny vidím dvě: Jednak větší flexibilitu v nastavování úvěrové podpory a jednak snížení administrativy s poskytováním úvěrů.
Podpora se nastavuje většinou v souvislosti s evropskými fondy, se sedmiletým programovým obdobím a vychází z ex-ante analýz jednotlivých programů. Podmínky poskytování zvýhodněných úvěrů nebo dotací byly nastavovány v letech 2020–2021, ale dnes je situace diametrálně odlišná. Uvedu jeden konkrétní příklad. Ačkoli pořizovací cena fotovoltaických elektráren v posledních dvou letech klesla, ceny energií velmi stouply, takže se návratnost investice znatelně zkrátila. Stále není možno pro podnikatele poskytovat zvýhodněné úvěry na samostatnou fotovoltaiku, protože programový dokument OPTAK umožňuje pro podporu OZE, včetně FVE, jenom poskytování dotací. Přitom dotaci musíte předfinancovat, vzít si na to komerční úvěr a až zpětně splatíte část investice z dotace. Pokud nemáte prostředky dopředu, máte smůlu. Zvýhodněný úvěr by tyto případy řešil a urychlil by zavádění fotovoltaických elektráren i dalších obnovitelných zdrojů.
Jaká doporučení či přímo rady byste nyní dal žadatelům o úvěr na energetické projekty?
Zásadním doporučením je neváhat a využít příležitosti získat zvýhodněný úvěr, ať už na stavební úpravy budov, nebo na výměnu technologií spojených s opatřeními vedoucími k úspoře energie. Čím rychleji opatření provedete, tím více uspoříte náklady na energiích. Nebojte se kontaktovat odborníky NRB z týmu Elena, kteří vám s úspornými opatřeními poradí a rovněž vám pomohou s nastavením projektu.
Co je podle vás v oblasti působení NRB největší úspěch?
Mám na starosti energetické úspory, a tak se vyjádřím k této oblasti. Před dvěma lety jsme začali nastavovat energetické poradenství v bance i všechny procesy s tím spojené. Jednalo se o velkou výzvu, vše bylo v bance nové. Naráželi jsme na různé překážky, od nepochopení, proč by se banka měla soustředit na poradenství, až po technické omezení stávajících IT systémů.
Dnes zajišťujeme poradenství v oblasti EPC (energetické služby se zárukou úspor) pro zhruba dvacet klientů ve veřejném sektoru v objemu investic 2,5 miliard korun. Poptávka zdaleka převyšuje naše současné možnosti. Dostáváme pozitivní zpětnou vazbu, a tak nás oslovují další města. Projekt EPC u České pošty, kdy jsme zajišťovali poradenství prostřednictvím externího EPC specialisty, byl oceněn jako nejlepší připravovaný EPC projekt za rok 2022. Energetické řešení pro město Kadaň, které bylo ohodnoceno jako třetí nejlepší, rovněž proběhlo za přispění poradenství NRB.
Také v oblasti energetického poradenství pro podnikatele jsme se významně posunuli a konzultujeme desítky až stovky projektových záměrů ročně. Za to, že poradenství v oblasti úspor v NRB funguje, patří můj velký dík celému týmu Elena.
Pomůže podle vás nově nastavená energetická strategie státu rozvoji komunitní produkce a sdílení energií včetně finanční podpory finančních domů?
Myslím, že na to odpoví až čas. Jedna věc je nastavená strategie a druhá je pak její implementace do praxe. V současné době existuje ochota připravovat projekty sdílení energií na komunitní úrovni, co však chybí, je legislativní nastavení. Legislativa na podporu komunitní energetiky se teprve připravuje. Otázkou tedy zůstává, kdy bude v poměrně dlouhém legislativním procesu v ČR přijata a v jaké formě.
Věřím, že komunitní energetika prorazí, sdílení energií bude častější a do budoucna snad i běžné, ale dle mého názoru to ještě chvilku potrvá.