Přejít k hlavnímu obsahu
Norsko se chystá otevřít rozlehlou oceánskou oblast pro těžbu nerostů
Norsko se stalo první zemí na světě, která schválila kontroverzní praxi hlubinné těžby, a to v komerční měřítku. Návrh otevře téměř 280 tisíc čtverečních metrů pro společnosti, které si budou moci požádat o licenci k těžbě. Ekologové již před hlasováním varovali, že těžba bude mít zásadní vliv na mořský život.
Norway

Návrh zákona schválil norský parlament. Plán se týká prozatím norských vod, ale mohlo by dojít i k dohodě o těžbě v mezinárodních vodách. Návrh prozatím otevře 280 tisíc kilometrů čtverečních svých národních vod pro tuto činnost.

Norská vláda podle svých prohlášení hodlá postupovat opatrně a licence k těžbě začne vydávat až ve chvíli, kdy bude mít k dispozici další podklady v podobě ekologických studií. I o případných licencích se bude případ od případu hlasovat v parlamentu.

V hlubinách moře se nacházejí minerály jako jsou lithium, skandium a kobalt. Tyto prvky jsou důležité pro přechod od fosilních paliv a využívají se například pro baterie elektromobilů nebo na součásti větrných turbín a solárních panelů. Nerosty jsou dostupné i na souši, ale většinou se nacházejí v oblastech konfliktu. Například Demokratická republika Kongo má jedny z největších zásob kobaltu, nicméně čelí v některých částech země konfliktu.

Zastánci těžby argumentují tím, že získání těchto prvků z mořského dna bude pro zelenou transformaci klíčové. Zároveň dodávají, že těžba v moři je méně škodlivá pro životní prostředí než stejná činnost na pevnině.

Tento krok staví zemi do konfliktu s EU a Velkou Británií. Ty požadovaly dočasné odložení návrhu kvůli obavám z poškození životního prostředí. S tím souvisí i názor řady ekologů. Někteří označují návrh pro oceánské prostředí za katastrofický. Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) by technika pro těžbu nerostů z mořského dna mohla způsobit značné hlukové a světelné znečištění a také poškození životního prostředí nejrůznější organismů.

Ekologové tvrdí, že prvky se dají získávat i recyklací a opětovného použití nerostů již využitých. Podle instituce Environmental Justice Foundation by se 16 000 tun kobaltu ročně (asi 10 % roční produkce) mohlo získat lepším sběrem a recyklací mobilních telefonů.

O obdobném kroku, který učinila norská vláda, se uvažuje i na globální úrovni. Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA), což je orgán přidružený k OSN, se v letošním roce sejde a bude se snažit dokončit pravidla pro tuto činnost. Hlasování o povolení těžby by mohlo proběhnout v roce 2025. Více než 30 zemí je proti, ale například Čína by se schválení těžby nerostů z mořského dna nebránila.

Zdroj: BBC

Datum vytvoření: 11/01/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek