Přejít k hlavnímu obsahu
Jakou fixaci je dobré si dnes nastavit u dodavatelů energií a proč?
Od roku 2023 platí zastropované ceny elektřiny a plynu, které vláda zavedla v reakci na energetickou krizi. Zastropované ceny ve výši 5000 korun/MWh bez DPH u elektřiny a 2500 korun/MWh u plynu měly být pro domácnosti zárukou, že nezaplatí drakonické částky za energie. Avšak u některých dodavatelů elektřiny přesahovaly v druhé polovině roku 2022 ceny i 10 000 korun/MWh, zatímco cena plynu se vyšplhala až k hranici 5000 korun/MWh.
Energy prices

Situace na energetickém trhu se v mezičase změnila. V prosinci došlo na spotovém, tedy denním burzovním trhu, k prudkému poklesu cen energií, který se postupně projevil i v burzovních kontraktech na dodávky energií v tomto roce i v příštích letech. V době publikace tohoto článku byly burzovní ceny elektřiny a plynu s dodávkami pro letošní rok levnější o 30 až 40 procent ve srovnání se zastropovanými cenami.

Na situaci reagovali i dodavatelé na českém trhu. První vlaštovku vypustil E.ON, jenž představil nový ceník s tříletou a dvouletou fixací u elektřiny a dvouletou u plynu, kde ceny byly nižší než strop. U nejběžnější distribuční sazby D02d nabídl cenu silové elektřiny ve výši 4746 korun/MWh, což je o 254 korun nižší cena než strop. V případě běžné spotřeby domácnosti kolem 2 MWh to představuje roční úsporu kolem 500 korun. Výrazně zajímavější úspora může nastat v případě plynu, se kterým domácnost vytápí. Zde cena dosahuje 2306 korun/MWh, což je o 194 korun pod stropem. V případě spotřeby kolem 20 MWh může domácnost ušetřit téměř 4000 korun na silové složce a další mírné úspory jsou také na pravidelném stálém měsíčním platu.

Obrázek: Ceny silové elektřiny, tedy neregulované složky elektřiny, kterou určuje sám dodavatel, najdeme na první stránce ceníku. Cena je nejprve uvedena bez DPH a poté s DPH. V tomto ceníku vidíme, že u nejběžnější distribuční sazby d02d se uvádí cena 4746 korun/MWh bez DPH, tedy níže, než je stanovený vládní strop ve výši 5000 korun/MWh bez DPH.

Fixovat, či nikoliv?

Bohužel dnes zatím ještě neexistuje univerzální rada pro všechny, proto bych doporučení rozdělil na dvě skupiny. První představují zákazníci, kterým končí v průběhu letošního roku fixace ceny a smluvní závazek, ve kterém je nastavená dlouhá prolongační navazující délka závazku. Jako příklad raději uvedu několik délek smluv dominantních dodavatelů:

ČEZ má standardní produktové řady smluv, jež se automaticky prodlužují o stejnou dobu, jako byl původní sjednaný závazek. Tyto závazky se nejčastěji týkaly období 12 až 36 měsíců. Pokud si zákazník nedával pozor, mohl si cenové změny všimnout až po dvou vyúčtováních. V případě, že nestihl změnit dodavatele, musel buď zaplatit vysokou sankci při výpovědi smlouvy, nebo čekat na konec nového smluvního období.

Innogy nabízelo zákazníkům smlouvy na různé délky, nejčastěji na 24, 30 a 36 měsíců, které se automaticky prodlužovaly na dva roky. Tyto prolongace byly smluvně formulovány tak, že pro některé zákazníky mohly být nejasné až zmatečné. 

Ve smlouvách se například uvádělo, že se název produktové řady nemění, ale cena bude určena ceníkem s jiným názvem. Proto bylo a možná stále je pro klienty velice složité dohledat ceník, podle kterého se jim smlouva automaticky prodlužuje. 

Především znát podmínky smluv

Takto by se dalo pokračovat u většiny dodavatelů, proto bychom rádi zdůraznili, že je třeba, aby zákazníci opravdu znali přesné podmínky svých smluv. Navíc téměř všichni dodavatelé nabízejí různé individuální nabídky, v nichž se mohou podmínky od standardních smluv lišit. 

V případě těchto zákazníků je klíčové, co je pro ně při rozhodování prioritou, se kterým dodavatelem uzavřou smlouvu. Pokud je zákazník konzervativní a nechce spekulovat nad tím, co by mohlo být v budoucnu, doporučíme mu uzavřít aktuální nabídku, která se nachází pod úrovní cenového stropu.

Spekulovat jen s vědomím vysokých rizik

Druhou skupinu tvoří zákazníci, již chtějí vyčkat na možné levnější nabídky od dodavatelů. V takovém případě je vhodné přejít ze smlouvy na určitou dobu na smlouvu na dobu neurčitou. To poskytuje klientovi lepší vyjednávací pozici a pokud ceny půjdou dolů (což však nelze přesně odhadnout), může před topnou sezónou porovnat svého dodavatele s ostatními a vybrat si nejlepší nabídku.

Specifickou skupinou jsou zákazníci, kteří momentálně uzavřeli smlouvu s dodavatelem bez fixace ceny a délky smlouvy. Pro ně platí stejné zásady jako pro skupinu uvedenou výše. Konzervativní zákazníci mohou přistoupit na dvou až tříletou fixaci ceny a smlouvy.

Je nutné si připomenout, že se spekulace na nižší ceny nemusí vyplatit. Již v květnu roku 2021 jsme upozorňovali, že ceny u dodavatelů byly výrazně nižší než na burze. Ty však poté začaly růst, přesto dodavatelé nabízeli stále akviziční ceny kolem 1300 až 1500 korun/MWh.

Někteří zákazníci chtěli vyčkat na atraktivnější nabídky od dodavatelů elektřiny. V říjnu roku 2021 však došlo ke krachu společnosti Bohemia Energy a zákazníci přecházeli k jiným dodavatelům energie, což způsobilo, že dodavatelé museli nakupovat elektřinu na burze a cena se zvedla až na úroveň 3500 korun/MWh. Někteří lidé byli opět varováni, aby vyčkali, až se situace na trhu uklidní, ale ceny i tak nadále stoupaly. Poté následovala ruská invaze na Ukrajinu a v důsledku plynových restrikcí cena elektřiny vyskočila až na hranici 10 000 korun/MWh. Ti, kteří vyčkali, tak mohli připlatit až stovky tisíc korun ročně navíc, pokud vytápějí elektřinou.

Jelikož na trhu došlo k dynamickému vývoji, rozhodli jsme se vytvořit index cen silové elektřiny, jenž mapuje akviziční ceny největších dodavatelů, které jsme jakožto největší srovnávač na českém trhu Ušetřeno.cz patřící do skupiny ČSOB nabízeli. Právě od října 2021 je vidět vývoj rostoucích cen. Pro rok 2023 očekáváme uklidnění s tím, že nabídek dodavatelů pod vládním stropem bude přibývat.

  

Spotové tarify: Způsob jak ušetřit?

Od roku 2023 jsou spotové tarify omezeny. Lidé s běžným elektroměrem, který neumožňuje online odečty, na ně nemohou přejít. Pro řadu domácností, jež chtějí využít spotových tarifů, je řešením instalovat elektroměr s průběhovým měřením. Poté je možné přejít na spotové tarify od dodavatele, které se většinou účtují s marží dodavatele ve výši 100 korun/1 MWh. Je třeba si uvědomit, že spotové ceny mohou být nejisté v případě, že na evropském trhu dojde k problémům, jako jsou například neplánované odstávky jaderných elektráren, nedostatek plynu nebo povětrnostní podmínky, jež dlouhodobě neumožňují větrným elektrárnám produkovat dostatečné množství elektřiny.

Jan Béreš, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz

Arsen Lazarevič, šéfredaktor serveru Elektřina.cz

Datum vytvoření: 15/03/2023
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš