Dohoda uzavřená v Dubaji po dvoutýdenním vyjednávání má vyslat jasný signál, že svět je jednotný ohledně tématu fosilních paliv a je připraven se od nich odklonit.
Prezident COP28 Sultan al-Jaber označil dohodu za „historickou“, ale dodal, že její skutečný úspěch bude spočívat v její realizaci. „Je to poprvé, co se svět sjednotil na nutnosti přechodu od fosilních paliv,“ řekl norský ministr zahraničí Espen Barth Eide.
Návrh obsahuje výslovnou výzvu k odchodu od fosilních paliv. Více než 100 zemí se přiklánělo k ještě silnějším výrazům, nicméně to narazilo na silný odpor, hlavně zemí OPEC vedených Saúdskou Arábií. Tento konflikt posunul summit o celý den a někteří analytici se obávali, že jednání skončí ve slepé uličce.
Na druhé straně stály státy, kterých se klimatická krize nejvíce dotýká, mezi něž patří africké země a malé ostrovní státy. Ty měly podporu USA, Kanady, Norska a Evropské unie.
Konečné prohlášení nakonec vyzývá k přechodu od fosilních paliv tak, aby bylo do roku 2050 dosaženo čisté nuly. Dohoda také vyzývá vlády, aby svoje snahy urychlily. Konkrétně by mělo dojít ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2023. Zároveň by mělo dojít ke snížení spotřeby uhlí a více investovat do technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku.
Právě poslední bod se stal argumentem zemí produkujících ropu včetně hostitelských Spojených arabských emirátů, které obhajovaly způsoby odstraňování uhlíku z atmosféry. Kritici tvrdí, že tato technologie je nákladná a její úspěšnost ne zcela prokázaná a berou tento bod v prohlášení jako určitý ústupek ropnému a plynárenskému průmyslu.
Ropa, plyn a uhlí momentálně tvoří asi 80 % světové energie. Zatímco předchozí konference pouze dohodly snižování skleníkových plynů, bylo to bez zmínky o fosilních palivech. Tento závěr je tak v mnoha ohledech průlomový. Dánský ministr pro klima a energetiku ji okomentoval těmito slovy: „Stojíme zde v zemi s ropou, obklopeni ropnými zeměmi, a rozhodli jsme se říci, pojďme pryč od ropy a plynu.“
Zdroj: Reuters