Ve východním Středomoří se nachází významná naleziště plynu, a to především u Izraele a Egypta. Zájem o tato ložiska vzrostl od doby, kdy vypukla ruská invaze na Ukrajinu.
„Budeme se muset rozhodnout, jak Izrael nakládá se svým plynem. Stejnou věc bude muset učinit i Kypr. Proto zvažujeme spolupráci,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu novinářům v Nikósii po tripartitním summitu s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a kyperským prezidentem Nikosem Christodoulidesem.
Kypr už na začátku roku navrhl potrubí, které by spojovalo izraelská plynová pole se zkapalňovacím zařízením na Kypru. Plyn by poté mohl být transportován dál do Evropy.
„Souhlasíme s tím, že zemní plyn a obnovitelná energie jsou hlavními pilíři spolupráce v regionu, zejména s ohledem na nedávný geopolitický vývoj,“ řekl Christodoulides.
Izrael naopak usiluje o to, aby byl součástí plánovaného podmořského elektrického spojení EuroAsia Interconnector. Podmořský kabel by mohl mít kapacitu až 2 000 MW elektřiny a propojit řeckou síť s tou kyperskou a izraelskou. Výstavba by měla začít v roce 2027.
V rámci schůzky byl také vyjádřen zájem Indie stát se partnerem. Indie je silným spojencem Izraele a předsedové vlád těchto zemí mají silné vztahy.
Spolupráci, kterou indický premiér Narendra Modi navrhl Řecku a Kypru, získal souhlas všech tří zemí a indický vůdce bude pozván k účasti na příštím summitu, který se má konat v Izraeli příští rok. Indie má zvláštní zájem o nákladní trasu spojující Indii přes Arabský poloostrov a do Středozemního moře.
Premiér Benjamin Netanjahu usiluje také o rozšíření této spolupráce do zemí Perského zálivu a také o uzavření normalizační dohody se Saúdskou Arábií.
Zdroj: TVP