„Loňský rok byl charakteristický především tím, že se dodělávaly zakázky z předchozího roku. To se projevilo v obrovských nárůstech připojených elektráren, které za rok 2023 reportují električtí distributoři. Už v průběhu roku se však situace na trhu dramaticky změnila. Silná poptávka tažená především obavami o energetickou bezpečnost se už vyčerpala a trh se vrací do normálu,“ vysvětluje dění na trhu jednatel innogy Energo Pavel Špaček.
Tisícovka nainstalovaných fotovoltaických systémů je zhruba o čtvrtinu více než v roce 2022. Typická instalace od innogy pro rodinný dům se skládá z 16–18 panelů o celkovém výkonu 7–8 kWp a baterie s kapacitou 10 kWh.
„Díky uvolnění bezlicenčního provozu elektráren do 50 kWp také nově roste zájem různých podnikatelů a menších podniků o instalace s výkonem 30–40 kWp,“ říká Pavel Matoušek manažer instalačních služeb z innogy Energo.
Letošní rok je charakteristický klesajícími cenami a také rychlejší dobou dodání. „Díky nižší poptávce výrazně klesly ceny fotovoltaických panelů a meziročně se na minimum zkrátily také dodací lhůty. Aktuálně montujeme elektrárny do tří měsíců od objednávky a do šesti měsíců už je fotovoltaika připojená do sítě a zákazník má vyřízenou a vyplacenou dotaci,“ popisuje Matoušek.
K nižší ceně za celou elektrárnu pomůže také snížená sazba DPH od začátku roku. „Jako férový dodavatel si tyto peníze nenecháváme a promítáme je do cen zákazníkům. Snížení DPH u nás navíc pocítí nejen noví zákazníci. DPH totiž přepočítáme a cenu snížíme i u zákazníků, kteří uzavřeli smlouvu ještě vloni a elektrárnu jim budeme předávat letos. V ceně běžných sestav to představuje zlevnění o 12–20 tisíc korun,“ dodává Pavel Špaček.
Zdroj: innogy