

„Rekordní pokutu jsme udělili kvůli enormním dopadům, jaké mělo jednání ELGAS Energy na spotřebitele. V minulých letech se na ERÚ kvůli stížnosti na tohoto dodavatele obrátilo několik tisíc spotřebitelů. A v desítkách případů přímo či nepřímo figuruje ta samá společnost i v mimosoudním řešení sporů,“ shrnuje důvody rekordní sankce Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
ELGAS Energy dostal pokutu za závažná porušení zákona o ochraně spotřebitele a energetického zákona. V sankčním řízení byly řešeny desítky případů, kdy tento dodavatel porušil smlouvy se spotřebiteli a z produktů s fixovanou cenou je protiprávně převedl na tzv. spotové produkty. K tomuto kroku přistoupil v době vrcholící energetické krize, kdy ceny na burze, a tedy i ceny spotových produktů, skokově rostly. Zároveň ELGAS Energy vyžadoval úhradu nepřiměřeně vysokých měsíčních záloh, které v mnoha případech násobně překračovaly důvodně očekávanou spotřebu domácností.
Další skupina provinění se týkala nevyřízených či pozdě vyřízených reklamací dodávek elektřiny a plynu. Spotřebitelé reklamovali především nevystavená vyúčtování, ELGAS Energy ale také nevracel vysoké přeplatky za energie, často desetitisícové.
V několika případech pak ELGAS Energy požadoval úhrady za dodávky energie, i když s danými odběrateli neměl ve skutečnosti uzavřenou platnou smlouvu. U dalších spotřebitelů, kteří od něj chtěli odejít, zase znemožňoval změnu dodavatele. Přechod k jinému dodavateli zastavoval v systému operátora trhu, přičemž argumentoval podklady, které ve skutečnosti vůbec neměl k dispozici.
U Lidové energie padla pokuta z podobných důvodů. Společnost nevyřizovala včas reklamace, domáhala se plateb od odběratelů bez platné smlouvy a v systému operátora trhu uváděla nepravdivé údaje.
Ani u jedné ze zmiňovaných společností přitom nejde o první sankce. Lidová energie již v roce 2023 dostala více než dvoumilionovou pokutu, ELGAS Energy v loňském roce více než milionovou. A ve správních řízeních ERÚ o nich lze dohledat celou řadu dalších záznamů.
„Oba dodavatelé, ELGAS Energy i Lidová energie, nejenže opakovaně čelili vysokým pokutám, ale zrušili jsme jim také licence. Na trhu tedy působit nemohou. Jejich praktiky a vzájemné propojení jsou však neblahou připomínkou toho, jak dosud fungovalo řetězení licencí. Na tuto praxi reaguje i tzv. cejch dodavatele, který se nově dostal do energetického zákona a díky kterému můžeme takovým osobám a společnostem nevydat licenci. Pachatelé nekalých praktik to budou mít čím dál těžší,“ říká Markéta Zemanová.



