Přejít k hlavnímu obsahu
ERÚ udělil za protispotřebitelské praktiky pokuty za 12 milionů korun
Energetický regulační úřad (ERÚ) tvrdě trestá protispotřebitelské praktiky dodavatelů a zprostředkovatelů. Jen za prvních letošních šest měsíců jim udělil výrazně vyšší pokuty než za celý loňský rok! V součtu se sankce vyšplhaly na 12 milionů korun, což je rekord za více než dvacetiletou existenci úřadu.
Fine

Nejčastější problémy, které ERÚ aktuálně řeší, se týkají vyúčtování a reklamací, u kterých někteří dodavatelé neplní své povinnosti vůči spotřebitelům. Právě za pozdní vyúčtování úřad letos uložil hned dvě vysoké pokuty – 1,2 mil. korun společnosti ELGAS Energy a rovný milion Lidové energii. Historicky nejvyšší sankci (4,75 mil. korun) pak obdržela společnost ARMEX ENERGY, která v době začínající energetické krize především nedodržovala fixní ceny, dále nevyřizovala včas reklamace a požadovala platby za neobjednané služby.

„Za protispotřebitelské chování dodavatelů a zprostředkovatelů jsme v prvním pololetí udělili sedmadvacet pravomocných pokut v celkové výši 12 milionů korun. Navíc jsme vydali řadu rozhodnutí v prvním stupni, proti nimž dotyční podali tzv. rozklad, tedy opravný prostředek podobný odvolání. I proto očekávám, že trend vysokých pokut bude pokračovat i v nadcházejícím období,“ upozorňuje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Pro srovnání: V prvním pololetí roku 2023 ERÚ uložil pravomocné pokuty ve výši 5,4 mil. korun, ve druhém pak 3,1 mil. korun.

Letos ERÚ rozhodoval mimo jiné i o odvolání energetických zprostředkovatelů proti rozhodnutí České obchodní inspekce (ČOI). Zprostředkovatelé totiž až do poloviny roku 2022 podnikali nikoliv podle energetického, ale podle živnostenského zákona, a spadali proto pod dohled ČOI. V těchto řízeních ERÚ potvrdil dvě milionové pokuty, a to společnostem Marketing 23, dříve Česká srovnávací (1,5 mil. korun) a Českomoravské energie (1,35 mil. korun).

„V období od energetické krize jsme postupně překonali rekordy ve všech spotřebitelských agendách. Násobně nám vzrostl i počet podnětů na kontrolu dodavatelů a zprostředkovatelů, která předchází samotnému sankčnímu řízení,“ upřesňuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ. „Nejlepší ovšem samozřejmě je problémům úplně předejít, proto také klademe zvýšený důraz na prevenci a osvětu,“ dodává radní Zemanová.  

Zdroj: ERÚ

Datum vytvoření: 12/07/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš