Na summitu, který se konal v belgickém Ostende, se připojily Francie, Irsko, Lucembursko, Norsko a Velká Británie a všechny státy dohromady se zavázaly, že vyrobí 120 GW energie ročně na březích Severního moře do roku 2030 a nejméně 300 GW ročně do roku 2050.
Země chtějí posílit spolupráci při výrobě větrných elektráren, posouvat energetickou bezpečnost a bojovat proti změně klientu. To zahrnuje i například budování propojených pobřežních sítí a energetických uzlů.
Velkým podílem by se v obou letech mělo podílet Německo, které chce vyrábět 26 GW ročně do roku 2030 a 66 GW do roku 2045. Spojené Království by chtělo do roku 2030 vyrábět 50 GW ročně. Summitu se zúčastnila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že komise pomůže dosáhnout těchto cílů.
Průmyslová skupina WindEurope přivítala ambice těchto devíti zemí. Uvedla, že zatím Evropa jako kontinent zaostává. Společnost uvádí, že jsou zapotřebí velké nové investice do výrobní kapacity a klíčové infrastruktury, jako jsou sítě a přístavy. V současnosti může Evropa vyrábět 7 GW ročně z větrné energie.
Zdroj: Renewables Now