Přejít k hlavnímu obsahu
Delta Green jako první v Česku spouští obchodování flexibility pro domácnosti
Delta Green spouští do ostrého provozu dlouho očekávanou službu obchodování flexibility pro domácnosti. Statisícům domácností se tím otevírá možnost dostat zaplaceno za odběr elektřiny ze sítě.
Delta green

„Funguje to jednoduše. V naší aplikaci jen označíte, že chcete začít poskytovat svou flexibilitu. A my pak ve správný moment na dálku aktivujeme například vybíjení vaší baterie,” vysvětluje princip služby spolumajitel Delta Green, Jan Hicl. „K výkupní ceně elektřiny dostane zákazník vyplacenou i odměnu za flexibilitu, tedy schopnost přesunout svou spotřebu nebo výrobu elektřiny v čase,” přibližuje Hicl, jak funguje odměňování.

Delta Green začala službu alfa testingem, zákazníky tak vpouští postupně. Od 18. října došlo u jedné domácnosti až ke 100 aktivacím, nejčastěji ve službě dodávky elektřiny do sítě. Průměrná odměna za aktivovanou flexibilitu se měsíčně pohybovala od 100 do 400 korun, podle velikosti fotovoltaiky a baterie. U průměrné domácnosti Delta Green to může znamenat až o čtvrtinu nižší fakturu za elektřinu.

V domácnostech zákazníků Delta Green se zatím pro flexibilitu využívají baterie a fotovoltaiky. Připravují ale i ovládání nabíjení elektrovozů nebo chytrých domácností, využívající systém Loxone nebo Home Assistant. S rostoucím počtem chytrých zařízení poroste také objem flexibility, který mohou domácnosti nabídnout. S ní bude stoupat i odměna, kterou mohou dostat. 

„Nebojím se to přirovnat k počátkům elektrifikace. Nastupujeme na cestu, která bude znamenat úplně jiný přístup ke spotřebě elektřiny domácností,” říká Jan Hicl. „U většiny lidí stále převládá orientace na fixní tarify, během pár let se ale situace otočí. Pozorovat to můžeme už dnes. Spotové tarify byly v posledním roce o víc než 50 procent výhodnější než fixované. A tyhle cenové nůžky mezi flexibilními a neflexibilními spotřebiteli se budou stále více rozevírat,” uvádí. 

Do poskytování flexibility se mohou zapojit domácnosti s chytrým elektroměrem a spotovým tarifem. Takových je v Česku okolo dvě stě tisíc a další rychle přibývají spolu s boomem instalovaných fotovoltaik. 

Pro Deltu Green je to už několikátý milník, který se letos firmě podařilo překonat. Na počátku roku oznámili, že jako první v Česku společně s ČEPS úspěšně otestovali zapojení domácnosti do vyrovnávání sítě. V květnu spustili aplikaci Proteus, která lidem plánuje spotřebu elektřiny tak, aby zaplatili co nejméně a domácnost přitom nebyla omezena na provozu. Jejich byznysové plány na jaře podpořily tři významné investiční fondy. Firma míří k tomu, stát se první certifikovaným agregátorem flexibility pro domácnosti v Česku. 

Datum vytvoření: 18/11/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek