Přejít k hlavnímu obsahu
ČVUT už ušetřilo díky projektu EPC energie za téměř 100 milionů korun
V největších stravovacích a ubytovacích zařízeních Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) běží od roku 2021 energeticky úsporný projekt, díky kterému se zde doposud podařilo snížit náklady na elektřinu, teplo, plyn a vodu o 96 milionů korun. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO. Energeticky úsporný projekt na české vysoké škole potrvá do roku 2031.
Savings

Sčítání úspor předcházela realizace energeticky úsporných opatření v objektech kolejí Strahov, Podolí, Bubeneč a Orlík, dále v Masarykově, Sinkuleho a Dejvické koleji. Úpravy se týkaly i Studentského domu a historické Hlávkovy koleje, otevřené roku 1904 a postavené podle projektu Josefa Fanty, autora budov Hlavního nádraží v Praze nebo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

„Začít modernizovat, zlepšovat prostředí pro studenty i zaměstnance a snižovat náklady na energie bylo velmi prozíravé. Vyplatilo se, že jsme EPC projekt realizovali ještě v době před energetickou krizí a v době rostoucích cen jsme už mohli realizovat úspory a miliony korun z rozpočtu. Důležité pro nás je i dosavadní snížení uhlíkové stopy o 15 tisíc tun CO2, a v neposlední řadě i navýšení hodnoty našich objektů díky modernizaci. Cením si i toho, že se podařilo modernizovat také historické budovy, jejichž energetická náročnost byla vysoká a jejichž zázemí neodpovídalo standardům 21. století,“ vysvětluje rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Úsporný projekt, jehož cílem bylo snížit náklady na energie v těchto objektech nejméně o třetinu, je řešen metodou EPC (energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel smluvně ručí za dosažení úspory. Pokud by byla nižší, rozdíl musí zákazníkovi uhradit.

„Vysoké školy často sídlí v objektech, kde se dlouhá léta jejich energetickou náročností málokdo zabýval. Doba se ale rychle mění a zájem o projekty energetických úspor a dekarbonizaci obecně mezi vzdělávacími institucemi roste. Jsem rád, že můžeme v ČEZ ESCO pomáhat nejen spořit, ale i výrazně zvyšovat komfort pro studenty technických oborů, které energetika bude v dalších letech naléhavě potřebovat. Projekt ČVUT ukazuje, že úspory jsou možné v jakýchkoliv budovách včetně těch s vysokou historickou hodnotou,“ dodává generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Součástí projektu je energetický management, jehož úkolem je i sběr a analýza dat o spotřebách objektů v rámci EPC projektu. „Další úsporu ve výši až 140 tisíc korun by mohlo přinést doplnění pohybových čidel na chodbách a schodištích v jednom z kolejních areálů. Z našich měření také vyplývá, že by bylo možné postupně snížit rezervovanou kapacitu spotřebované elektřiny v budovách univerzity,“ připomíná Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 29/11/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek