Přejít k hlavnímu obsahu
Velikost firmy není pro banky vždy nejposuzovanější hledisko v žádosti o financování energeticky úsporných projektů
Investice do udržitelných zdrojů energie jsou z globálního pohledu v posledních letech jednou z hlavních oblastí, ve které se nejen domácí, ale i globální banky velice silně angažují. Ze statistik za rok 2021 vyplývá, že mezi lídry světového žebříčku v investicích označovaných jako Energy Transition Investment, volně přeloženo jako investice do energetické „transformace“, patří nejen Čína, ale rovněž Spojené státy americké a Německo. Jedná se přitom o miliardové částky amerických dolarů, které zmíněné země vložily do přechodu k udržitelným zdrojům energie. A české peněžní domy nechtějí za trendem zaostávat.
green project financing

I přesto je však nutné přiznat, jak potvrzuje například i letošní lednová zpráva agentury Reuters, že se podíl světových bankovních financí směřujících do obnovitelných zdrojů energie namísto fosilních paliv za posledních šest let téměř nezměnil(!). To samozřejmě vyvolává otázky, jak rychle poskytovatelé půjček tlačí energetické klienty k tomu, aby se stali ekologičtějšími. Podle zjištění agentury Reuters statistiky ukazují, že si od roku 2016 obnovitelná energie vybrala sedm procent z celkových 2,5 bilionu dolarů v bankovních úvěrech a upisování dluhopisů na energetické aktivity.

Celková roční částka, kterou banky ve světě poskytly do oblasti obnovitelných zdrojů energie, vzrostla v roce 2021 na prozatímní maximum ve výši 34,6 miliardy dolarů z 23,2 miliardy dolarů v roce 2016. Rovněž se zvýšila částka směřující do investic na aktiva ve fosilních zdrojích, přičemž podíl obnovitelných zdrojů v bankovních portfoliích zůstal v podstatě stejný. Podle Reuters činil v loňském roce podíl světového financování obnovitelné energie na celkových úvěrových aktivitách bank osm procent, zatímco v roce 2021 a 2020 se jednalo o deset procent, respektive sedm procent. Například v regionu označovaném jako CEE, tedy střední a východní Evropa, do kterého se v některých statistikách počítají také Pobaltské státy, investovala Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v roce 2022 rekordní částku – 2,35 miliardy eur do „nízko uhlíkových aktiv“. Z této sumy směřovalo na financování projektů v České republice 111 milionů eur, Polsko absorbovalo 990 milionů eur a Maďarsko 215 milionů eur.

Energetické úspory banky chtějí

I proto chce být tuzemská Komerční banka partnerem při financování výstavby nových obnovitelných zdrojů energie nebo při refinancování již existujících projektů. Další oblastí, na kterou se banka zaměřuje, je klasická energetika a teplárenství či financování projektů orientujících se na energetické úspory. Díky existenci specializovaného týmu, jenž se financováním energetických projektů dlouhodobě zabývá, je z tohoto sektoru schopna kvalifikovaně posoudit jakýkoliv záměr. Úvěry směřující do energetiky představují cca šest procent celkového objemu financování, které Komerční banka poskytla. Jedná se tak o pátý nejvýznamnější sektor z pohledu objemu financování.

Na druhou stranu Komerční banka omezila financování projektů, jež jsou spojeny s uhlím. Finanční skupina chce v rámci své politiky společenské odpovědnosti brát ohled na environmentální aspekty všech svých činností, a proto se již v roce 2015 zavázala omezit bankovní a finanční služby poskytované odvětví uhelné energetiky. V oblasti financování energetiky tvoří převážnou část portfolia Komerční banky korporátní klienti z řad větších podniků. Například v segmentu provozovatelů fotovoltaických elektráren se však nejčastěji jedná o menší firmy i fyzické osoby. Velikost firmy není pro peněžní instituci zásadní hledisko a při posuzovaní žádosti o financování vždy sleduje zejména kvalitu samotného projektu.

Pro klienty z řad domácností poskytuje KB Půjčku na udržitelné technologie, kterou je možné použít na široké spektrum technologií a zařízení, jenž cílí na snížení energetické náročnosti nebo zlepšení životního prostředí. Nejedná se tady pouze o klasické střešní solární panely či tepelná čerpadla, ale také o rekuperační jednotky, instalace nuceného větrání se zpětným získáváním tepla, zařízení pro recyklaci tzv. šedé vody a zachytávání dešťové vody, kořenové čističky odpadních vod nebo přírodní koupací jezírko či například i o tzv. zelené střechy a fasády. Výhodou této půjčky je garantovaný úrok 6,9 procent p.a., sjednání úvěru zdarma a možnost předčasného splacení kdykoli a bez poplatků. Půjčka může dosáhnout výše až 2 500 000 Kč. Protože se většina dotací, které je možné pro tyto účely čerpat, poskytuje až po dokončení realizace, nabízíme i překlenovací úvěr do té doby, než klient obdrží dotaci Nová zelená úsporám.

Komerční banka má specializovaný útvar zabývající se výhradně financováním energetiky. Díky týmu zkušených odborníků tak můžeme nabídnout odborné poradenství v oblasti financování projektů v energetice.

Fotovoltaické projekty táhnou

Aktuálně se v segmentu korporátní klientely nejčastěji setkáváme s projekty na výstavbu fotovoltaických elektráren, a to jak pro vlastní spotřebu investora, tak pro, a to častěji, prodej vyrobené elektřiny do distribuční sítě. Významná část projektů je kromě atraktivní ceny elektřiny rovněž motivována možností získat investiční dotaci z Modernizačního fondu či jiného dotačního programu. Z pohledu banky byl však předchozí model podpory rozvoje OZE prostřednictvím provozní podpory vhodnější, protože se nyní ocitáme v situaci, kdy potřebujeme do našich modelů cash-flow zadat nějakou budoucí cenu elektřiny. Činit však predikce na delší časové období je v současné turbulentní době velice složité. Vhodným řešením se nabízí uzavření dlouhodobého kontraktu na prodej elektřiny tzv. PPA. Trh s těmito kontrakty však ještě není dostatečně rozvinutý.

Další zajímavou oblastí pro financování v oblasti energetiky mohou být technologie na úpravu bioplynu, který produkují stávající bioplynové stanice. Přečištěním bioplynu vzniká biometan, což je plyn svými parametry téměř identický se zemním plynem. Navíc je možné ho přímo vtláčet do plynovodů a „ozelenit“ tak fosilní zemní plyn.

Nyní se konečně nově upravil legislativní rámec několika oblastí energetiky a následně dojde k realizaci mnoha investičních projektů. Například energetické využití odpadů, akumulace energie či podpůrné služby zažijí rozvoj. Prostor vidíme i v nových fotovoltaických projektech, které budou provozovány na tržním principu bez použití podporovaných výkupních cen elektřiny. V delším horizontu se budeme setkávat i s projekty v oblasti výroby a využití vodíku. 

Ještě donedávna chtěla většina našich klientů realizací energetického projektu vydělat prodejem vyprodukované energie či souvisejících služeb. Nyní, v návaznosti na skokový nárůst cen energií, vidíme, že se zvyšuje podíl zákazníků, kteří se snaží snížit energetickou náročnost svých provozů a připravují projekty, jež mají přinést energetické úspory.

Základní motivací k realizaci energeticky úsporných opatření je zpravidla přijatelná ekonomická návratnost takové investice, jež se většinou liší společnost od společnosti. Dříve jsme se setkávali s tím, že se soukromá firma rozhodla realizovat investice do úsporných opatření s návratností delší než pět let a jejich priorita byla směřována do vlastního výrobního procesu. Nyní stejná firma vidí, že schopnost zůstat konkurenceschopnými může být významně ovlivněna náklady na energie, a proto se hledají vhodná řešení. Některé změny je často potřeba implementovat velmi rychle a současně mohou mít zásadní vliv na ekonomickou návratnost investice do energeticky úsporných opatření.

Autor: Pavel Beran, Komerční banka, vedoucí financování energetiky

Datum vytvoření: 15/03/2023

Bold future

Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš