„Naše spolupráce s SOS dětskými vesničkami je pro nás příležitostí přispět k lepší budoucnosti dětí, které to potřebují nejvíce. Díky kombinaci finanční pomoci a udržitelných technologických řešení jim pomáháme nejen okamžitě, ale i s výhledem na dlouhodobé úspory,“ říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.
Za dobu partnerství poskytl E.ON organizaci SOS dětské vesničky více než 22 milionů korun. Z této částky směřovalo například 16 milionů korun na projekt Hřejivý domov, zaměřený na zateplení budov a další úsporná opatření. E.ON také v rámci další spolupráce nainstaloval 5 fotovoltaických elektráren v Chvalčově, Karlových Varech a Brně. Ty ročně vyrobí přes 28 MWh elektrické energie, což odpovídá úspoře přibližně
13 tun CO₂ ročně.
Navíc energii, kterou solární elektrárny vyrobí, používají v SOS dětských vesničkách k nabíjení elektromobilu. Ten jim E.ON zapůjčil letos a slouží terénním pracovníkům při cestách za pěstounskými rodinami. SOS vesničky tím ročně ušetří zhruba 30 tisíc korun, které jsou následně využity na přímou podporu ohrožených dětí.
E.ON se do pomoci nezapojuje jen finančně. Společně s ateliérem Malujeme jinak pořádá výtvarné workshopy, kterých se jen letos zúčastnilo téměř 100 dětí z pěti vesniček. Výsledné obrazy byly prezentovány na výstavách, jejichž výtěžek přispěje na vybudování dětského hřiště a zahradní terapie v Prostějově. Jeho vybudování je plánováno na rok 2025.
Do pomoci SOS dětským vesničkám se pravidelně zapojují i zaměstnanci E.ONu. V červnu se například uskutečnila sbírka školních pomůcek, během které zaměstnanci darovali sešity, batohy, výtvarné i sportovní potřeby. Tyto dary pomohly dětem z ohrožených rodin lépe se připravit na školní rok a zmírnit jejich pocit znevýhodnění vůči spolužákům. „Naši zaměstnanci se navíc pravidelně zapojují do dobrovolnických aktivit v rámci vesniček. Během těchto akcí pomáhají s údržbou areálů – uklízejí zahrady, natírají ploty a lavičky, nebo přispívají k celkovému zlepšení prostředí, ve kterém děti žijí,“ dodává Jan Zápotočný.
Společnost patří dlouhodobě k nejvýznamnějším partnerům SOS dětských vesniček. „Její podpora je pro nás nesmírně důležitá. Díky E.ONu můžeme každý rok zvyšovat dosah naší pomoci – v loňském roce jsme pomohli třem tisícům dětí, letos to bude ještě o něco více," uvedla Jindra Šalátová, výkonná ředitelka SOS dětských vesniček.
Díky podpoře od E.ONu se organizaci v tomto roce například povedlo zrekonstruovat a zateplit dům v Karlových Varech, který od nového roku bude sloužit jako tréninkové bydlení pro velmi mladé, nezkušené rodiny s miminky a malými dětmi. „Jejich rodiče sami vyrostli v dětském domově nebo nefunkčním rodinném prostředí a neměli se kde naučit, jak se postarat o své dítě. Tuto unikátní službu už několik let nabízíme v Havířově a je o ni obrovský zájem, od ledna tedy bude k dispozici i ohroženým rodinám z Karlovarského kraje," doplňuje Jindra Šalátová.
V roce 2025 se E.ON zaměří nejen na pokračování stávajících aktivit, ale také na nové projekty. Chystá například sérii webinářů a online programů zaměřených na energetické vzdělávání pro sociální pracovníky a mladé rodiny, které ve vesničkách žijí. Tyto programy pomohou zvýšit povědomí o efektivním využívání energie a nabídnou praktické rady, jak snižovat náklady na provoz domácností.
Děti se mohou těšit i na zábavné hry a další vzdělávací aktivity, které jim interaktivní formou přiblíží svět energetiky. Jejich cílem je přispět k rozvoji jejich dovedností a zároveň podpořit jejich zájem o udržitelnost a moderní technologie.
Zdroj: E.ON