Dokument z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu pro rok 2030 stanovuje pro Česko cíl snižovat emise v souladu s balíčkem Fit for 55, zajistit alespoň 30,1% podíl obnovitelných zdrojů a indikativně směřovat k cíli 852 PJ konečné spotřeby energie. Aktualizované závazky tak do českých koncepčních dokumentů propisují dohodnuté evropské cíle z posledních let. Svaz průmyslu a dopravy schválení dokumentu očekával. Už v listopadu zahájila Evropská komise s Českem a dalšími 13 státy řízení pro nesplnění červnového termínu pro jeho odevzdání.
„K použitému modelu SEEPIA jsme měli jako Svaz řadu výhrad, hlavně k jeho předpokladům, které sice byly diskutovány, ale naše připomínky nebyly nikdy řádně vzaty v potaz. Spokojeni nejsme ani s průběhem přípravy a schvalování finální verze dokumentu. Od červnové verze s námi nebylo v tomto ohledu komunikováno. Místo aby se během půl roku pracovalo na odstranění připomínek, došlo nakonec spíše ke kosmetickým změnám. Navíc ani tyto změny nebyly s průmyslem před schválením vládou komunikovány. Z politických důvodů zmizel konkrétní český závazek v oblasti emisí, který po nás sice explicitně nevyžaduje legislativa, ale který implicitně vyplývá ze všech dílčích cílů. Naopak v plné výši zůstal nerealistický cíl v oblasti úspor energie, jehož nesplnění předpokládají i modelované scénáře,“ říká Daniel Urban, generální ředitel Svazu průmyslu.
Dohromady v posledním roce a půl vznikaly tři úzce provázané dokumenty – Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NKEP), Státní energetické koncepce (SEK) a Politika ochrany klimatu (POK). Hlavním důvodem aktualizace zmíněných dokumentů bylo zahrnutí schválených cílů a legislativy na evropské úrovni. Nyní byl schválen první z nich, u něhož Česko tlačil čas. Osud aktualizací SEK a POK je zatím nejistý. Stále tak platí připomínky, které k dokumentům Svaz měl v červenci.
Zvolené české cíle vychází z balíčku Fit for 55, který poskytl základní rámec, a zároveň z provedeného modelování SEEPIA, které předpokládá implementaci dohodnutých evropských politik a odstranění finančních i nefinančních bariér. Počítá se s rozvojem obnovitelných zdrojů energie, úsporami energie a zejména útlumem fosilní energetiky, včetně úplného ukončení těžby a spalování uhlí pro výrobu elektřiny a tepla do roku 2033. Právě zde totiž vzniká nejvíce emisí.
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy