Přejít k hlavnímu obsahu
Svaz průmyslu a dopravy má výhrady k energeticko-klimatickému plánu
Vláda schválila Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu. Dokument počítá s rozvojem obnovitelných zdrojů, úsporami energie a útlumem fosilní energetiky, včetně konce uhlí do roku 2033. Svaz průmyslu a dopravy kritizuje nedostatečnou komunikaci při přípravě plánu a upozorňuje na nerealistické cíle v oblasti energetických úspor.
Renewables

Dokument z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu pro rok 2030 stanovuje pro Česko cíl snižovat emise v souladu s balíčkem Fit for 55, zajistit alespoň 30,1% podíl obnovitelných zdrojů a indikativně směřovat k cíli 852 PJ konečné spotřeby energie. Aktualizované závazky tak do českých koncepčních dokumentů propisují dohodnuté evropské cíle z posledních let. Svaz průmyslu a dopravy schválení dokumentu očekával. Už v listopadu zahájila Evropská komise s Českem a dalšími 13 státy řízení pro nesplnění červnového termínu pro jeho odevzdání.

 „K použitému modelu SEEPIA jsme měli jako Svaz řadu výhrad, hlavně k jeho předpokladům, které sice byly diskutovány, ale naše připomínky nebyly nikdy řádně vzaty v potaz. Spokojeni nejsme ani s průběhem přípravy a schvalování finální verze dokumentu. Od červnové verze s námi nebylo v tomto ohledu komunikováno. Místo aby se během půl roku pracovalo na odstranění připomínek, došlo nakonec spíše ke kosmetickým změnám. Navíc ani tyto změny nebyly s průmyslem před schválením vládou komunikovány. Z politických důvodů zmizel konkrétní český závazek v oblasti emisí, který po nás sice explicitně nevyžaduje legislativa, ale který implicitně vyplývá ze všech dílčích cílů. Naopak v plné výši zůstal nerealistický cíl v oblasti úspor energie, jehož nesplnění předpokládají i modelované scénáře,“ říká Daniel Urban, generální ředitel Svazu průmyslu.

Dohromady v posledním roce a půl vznikaly tři úzce provázané dokumenty – Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NKEP), Státní energetické koncepce (SEK) a Politika ochrany klimatu (POK). Hlavním důvodem aktualizace zmíněných dokumentů bylo zahrnutí schválených cílů a legislativy na evropské úrovni. Nyní byl schválen první z nich, u něhož Česko tlačil čas. Osud aktualizací SEK a POK je zatím nejistý. Stále tak platí připomínky, které k dokumentům Svaz měl v červenci.

Zvolené české cíle vychází z balíčku Fit for 55, který poskytl základní rámec, a zároveň z provedeného modelování SEEPIA, které předpokládá implementaci dohodnutých evropských politik a odstranění finančních i nefinančních bariér. Počítá se s rozvojem obnovitelných zdrojů energie, úsporami energie a zejména útlumem fosilní energetiky, včetně úplného ukončení těžby a spalování uhlí pro výrobu elektřiny a tepla do roku 2033. Právě zde totiž vzniká nejvíce emisí.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy

Datum vytvoření: 23/12/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek