„Pro firmy v oblasti obnovitelných zdrojů je důležité, že vláda konečně stanovila konkrétní cíle pro rozvoj větrných a solárních elektráren. Mnohem důležitější ale bude, aby nyní následovaly konkrétní kroky, které odstraní bariéry výstavby a zrychlí povolovací proces. Povolování větrné elektrárny dnes trvá více než 10 let, přitom právě větrné elektrárny nabízí domácí, levnou a čistou energii pro domácnosti nebo průmysl. Výstavba a provoz nových větrných elektráren je také příležitostí k rozvoji venkova,“ řekl ke schválenému dokumentu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
„Nové obnovitelné zdroje pomohou konkurenceschopnosti českých firem díky většímu množství levné domácí elektřiny ze slunce a větru. Přitom vládou schválených 30 % energie z obnovitelných zdrojů považujeme za nezbytný základ, Česko má potenciál vyšší,“ zdůraznil Sedlák. Rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů až na 32 % by přinesl 34 tisíc nových pracovních míst i vyšší příjmy státní pokladny (92 miliard korun) a rozpočtů krajů a obcí (26 miliard korun). Rozvoj větrných a solárních elektráren je nezbytný také pro konkurenceschopnost českých firem. S nástupem taxonomie a pravidel udržitelnosti (ESG) se dostupnost energie z obnovitelných zdrojů stává nutnou podmínkou pro zachování českých firem v dodavatelských řetězcích. Nebude-li v Česku dostatek domácí elektřiny z větrných a solárních elektráren, budou firmy odcházet do sousedních zemí, které jim dostatek levné zelené elektřiny nabídnou.
Z analýz Svazu moderní energetiky vyplývá, že nejvýznamnější bariérou rozvoje obnovitelných zdrojů jsou zdlouhavé a nepředvídatelné povolovací procesy. Jejich zjednodušení by měl přinést nový zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů, který aktuálně připravuje MPO ve spolupráci s MMR a MŽP. Existují však obavy, zda se jeho schválení podaří stihnout do konce volebního období stávající poslanecké sněmovny. Pokud nebude zabráněno průtahům v povolovacích řízeních, nebude možné cíle schválené vládou naplnit.
Vedle větrné energetiky počítá plán s dosažením celkového výkonu až 10,1 GW solárních elektráren v roce 2030. Výstavbu velkých solárních elektráren lze podpořit pomocí rozdílových smluv soutěžených v aukcích tak, aby měl stát jasnou kontrolu nad ročními přírůstky a současně spotřebitelé mohli těžit ze zvyšujícího se objemu levné zelené elektřiny.
Zdroj: Svaz moderní energetiky