„Malé fotovoltaické elektrárny, jejichž výkon nepřesahuje deset kilowatt, se loni na hrubé výrobě elektřiny podílely necelým jedním procentem. Působivý je ale meziroční nárůst jejich instalované kapacity i produkce. Mezi lety 2022 a 2023 se zvýšila instalovaná kapacita tohoto typu zdrojů o 158 procent a elektřiny vyrobily dokonce o 172 procent více. Čísla jasně dokládají boom, který v posledních dvou letech zažívají instalace střešních solárních elektráren,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Z roční produkce 0,72 TWh elektřiny dodaly malé fotovoltaiky do sítě 0,3 TWh. To znamená, že 0,42 TWh (58,3 %) bylo spotřebováno přímo v místě výroby – typicky domácnostmi či podnikateli, kteří tyto malé zdroje provozují.
„Data zároveň ukazují, že u výkonnějších fotovoltaických zdrojů je rozvoj o poznání pomalejší. Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren přesahujících výkonem 1 megawatt se například meziročně zvýšila jen o 1,7 procenta a výroba elektřiny se u nich dokonce mírně snížila,“ doplňuje Stanislav Trávníček.
Celkově se v loňském roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny, což znamená meziroční pokles o 9,2 %. Propad je patrný především u výroby elektřiny z hnědého a černého uhlí (-19 %, resp. -21 %) i zemního plynu (-16 %). Obnovitelné zdroje svou produkci naopak meziročně navýšily o 4,8 %. Kromě fotovoltaiky (+16 %) k nárůstu přispěly zejména malé i velké vodní elektrárny (+9,1 %, resp. +16 %).
V energetickém mixu, tedy v podílu na celkové výrobě elektřiny, hrálo loni prim jaderné palivo (40 %), následované hnědým uhlím (36 %), obnovitelnými zdroji energie (14 %), zemním plynem (4 %), černým uhlím (2 %), přečerpáváním vody (1 %) a ostatními plyny (1 %).
Zdroj: ERÚ