Přejít k hlavnímu obsahu
Valná hromada Shell pod tlakem klimatických aktivistů
Dnes se v Londýně koná valná hromada společnosti Shell. Akce se dostala do hledáčku klimatických aktivistů, kteří narušili její řádný průběh a o více než hodinu zdrželi jednání. Určitá část z nich chce navíc přímo ovlivnit dění ve společnosti, jelikož vlastní určité procento akcií.
Shell

Setkání na londýském výstavišti EcCeL bylo opakovaně během dne narušováno demonstranty, dokonce proti nim byl nutný zásah bezpečnostních pracovníků.

Valná hromada se dostala pod tlak už několik týdnů před samotným konáním. Řada investorů se snaží zvýšit tlak na sektor fosilních paliv. Follow This, malý nizozemský aktivistický investor a skupina s podíly v několika velkých ropných společnostech, předložila zvláštní usnesení na samotnou schůzi.  V něm vyzývá Shell, aby sladil své cíle v oblasti klimatu s přelomovou Pařížskou dohodou a zavázal se ke snížení emisí uhlíku do roku 2030.

Usnesení odpovídá rozhodnutí nizozemského soudu z roku 2021. Ten řekl, že Shell by měl do konce dekády snížit své globální emise uhlíku o 45 %. Společnost se proti verdiktu odvolala. I další investoři podpořili zmiňovaný návrh, jelikož čím dál víc vnímají oteplování portfolia jako rostoucí riziko pro svá portfolia.

Společnost Shell, která se chce do roku 2050 stát podnikem s nulovými emisemi, doporučila akcionářům, aby hlasovali proti návrhu předloženému společností Follow This. Malý nizozemský investor uvádí, že zastupuje téměř 10 tisíc akcionářů Shell, většina z nich však drží pouze několik akcií.

Big Oil giganti loni vykázali rekordní zisky díky prudce rostoucím cenám fosilních paliv a silné poptávce po ruské invazi na Ukrajinu. Samotný Shell vykázal historicky nejvyšší roční zisk ve výši téměř 40 miliard dolarů. Předchozí rekord v roce 2008 činil 28,4 miliardy dolarů a v roce 2021 firma hospodařila se ziskem 19,3 miliardy dolarů.

Rekordní zisky byly vnímány aktivisty jako výdělky s velmi negativním dopadem na klima. Ropní a plynárenští giganti se dostali pod obrovský tlak ze strany akcionářů a aktivistů, aby investovali do čisté energie.

Zdroj: CNBC

Datum vytvoření: 23/05/2023

Bold future

Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš