Přinést na Temelín nejlepší světovou jadernou praxi a ověřit naplňování mezinárodních standardů. Takový byl hlavní cíl tak zvané mise OSART, kterou na pozvání české vlády vyslala na jihočeskou jadernou elektrárnu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
V Temelíně se mezinárodní experti zaměřili na deset oblastí. V každé prověřovali dokumentaci, posuzovali situaci v provozu a diskutovali se zaměstnanci. Získané informace porovnávali s kritérii MAAE a výsledky ostatních elektráren. Podle předběžných výsledků experti jihočeské elektrárně doporučují především posílit spolupráci s dodavateli, aby lépe chápali kulturu, hodnoty a pravidla elektrárny. Do tří týdnů pak předají konečnou zprávu Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.
„Získali jsme nezávislý pohled lidí z oboru, kteří navíc znají nejlepší světové praxe ve svých oblastech. Jejich doporučení neznamenají, že něco děláme špatně, ale jak věci dělat ještě lépe. A v tomto směru splnila prověrka naše očekávání. Určitě se závěry budeme intenzivně pracovat,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Stejnou prověrkou projde v listopadu i Jaderná elektrárna Dukovany. Podle energetiků je průběžné zavádění nových metod a využití zkušeností mezi provozovateli jaderných elektráren klíčem pro neustálé zvyšování bezpečnosti a zlepšování provozních výsledků.
„Jaderná energetika pracuje na principu trvalého zlepšování. V tomto směru je důležité sdílení informací a předávání zkušenosti mezi jednotlivými provozovateli. A podobné mise jsou velmi dobrým nástrojem, jak si ověřit vlastní fungování i sdílet zkušenosti a nejlepší praxi v jaderné komunitě,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Následně bude mít Temelín rok a půl na to, aby doporučení od mezinárodních odborníků uvedl do praxe. V roce 2026 přijedou experti z MAAE opět na jih Čech, aby si ověřili, jak se elektrárna s jejich doporučeními vypořádala.
Zdroj: ČEZ