Přejít k hlavnímu obsahu
Společnosti EG.D a Bayernwerk spustily projekt Gabreta
Společnosti EG.D a Bayernwerk, oba ze skupiny E.ON, se spojily na projektu Gabreta, který má za cíl modernizovat elektroenergetické sítě. Tento ambiciózní projekt, financovaný celkovou částkou 200 milionů eur, je jedním z největších přeshraničních iniciativ v Evropské unii. Evropská unie poskytla dotaci ve výši 100 milionů eur, zatímco každá z distribučních společností přispěje dalšími 50 miliony eur.
česko německo spolupráce

Projekt Gabreta, pojmenovaný podle starého keltského označení regionu Šumavy, se zaměřuje na propojení distribučních sítí v jižních Čechách a Bavorsku.

„Energetika má dnes i v budoucnu před sebou obrovské výzvy. Pokud chceme nalézt životaschopná řešení, potřebujeme evropský pohled, abychom naplno využili veškerý potenciál. Z mého pohledu je projekt Gabreta vzorem přeshraniční spolupráce, která si klade za cíl čelit budoucím výzvám nové energetiky. V tomto projektu nejde pouze o zavádění nových technologií do českých a německých distribučních sítí, ale spíše o partnerství na společné cestě k jednotnému evropskému energetickému trhu,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka skupiny E.ON v České republice.

Iniciativa k tomuto přeshraničnímu projektu vzešla od distribučních společností spadajících do skupiny E.ON, EG.D a Bayernwerk. Hlavním cílem projektu je zrychlení smartifikace a ještě větší propojení distribučních soustav v jižních Čechách a v přilehlých regionech Bavorska.

„Spolehlivá a chytrá distribuční síť je branou do nového světa energetiky. Digitalizace našich sítí je základním předpokladem pro to, abychom dokázali uvést do života různorodý svět energetiky zítřka. Jsem přesvědčena, že Gabreta podpoří klimaticky šetrnou energetiku budoucnosti na bavorské i české straně,“ dodává Claudia Viohl.

Díky intenzivnějšímu nasazení inteligentních prvků se bude provoz sítě na distribučním území, které má rozlohu dohromady 70 000 km2, snadněji řídit. V rámci Gabrety vzniknou nové linky elektrického vedení, moderní a chytré trafostanice, rozvodny a v síti se objeví i řada dalších dálkově ovládaných prvků. To výrazně zvýší možnosti pro integraci obnovitelných zdrojů do sítě, zlepší se také zabezpečení dodávek elektřiny, jinými slovy sníží se doba výpadků při poruchách i energetické ztráty. To všechno s pozitivními dopady pro samotné spotřebitele i životní prostředí.

„Receptem na úspěšnou energetickou transformaci jsou velké myšlenky, solidarita a inovativní energetické sítě. Díky svému zaměření na smartifikaci je Gabreta turbomotorem energetické transformace v našich domovských regionech a nástrojem k posílení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek pro více než sedm milionů občanů Evropské unie,“ přibližuje Egon Leo Westphal, CEO společnosti Bayernwerk.

Distribuční společnosti EG.D a Bayernwerk připravovaly projekt Gabreta od roku 2019. Po řadách vyjednávání a příprav jej v roce 2023 Evropská unie úspěšně zařadila mezi projekty společného zájmu, kdy byl oceněn jako jeden z pouhých osmi evropských projektů v oblasti energetiky.

Zdroj: E.ON

Datum vytvoření: 23/04/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek