Mezi hlavními vodními elektrárnami vynikly elektrárny Vltavské kaskády, konkrétně Orlík, Slapy a Lipno, zatímco mezi malými vodními elektrárnami se prosadily šumavská Vydra a Práčov na Chrudimce. Co se týče slunečních parků, nejúspěšnější byly Ralsko a jihočeský Ševětín. Proměnlivý charakter výroby a synergický efekt mezi různými typy obnovitelných zdrojů ilustruje skutečnost, že vodní a větrné elektrárny dosáhly nejvyšší produkce v lednu, zatímco sluneční panely byly nejproduktivnější v březnu, kdy bylo nejvíce slunečního svitu.
„Příznivé loňské přírodní podmínky pro výrobu v bezemisních obnovitelných zdrojích se přenesly i do prvního letošního čtvrtletí. Dobře udržované i průběžně modernizované elektrárny vyrobily z vody, slunce a větru více než třetinu toho, co za celý rok 2023. V éře proměnlivého počasí se také jako důležitá podmínka pro stabilní výrobu znovu ukázala nutnost pestrého a celorepublikově rozloženého portfolia obnovitelných zdrojů. Výpadky jednoho typu zdrojů tak můžou nahradit elektrárny využívající jiného přírodního živlu nebo ty, které provozujeme v dalších částech země. Pokud zrovna nesvítí slunce, obvykle fouká nebo prší,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
ČEZ také nabízí službu instalace fotovoltaických elektráren na klíč pro domácnosti a firmy. V roce 2023 ČEZ Prodej a ČEZ ESCO nainstalovaly střešní solární elektrárny o celkovém výkonu 52 MWp pro své zákazníky, což představuje 75% nárůst oproti předchozímu roku.
Zdroj: ČEZ