„Hlubinné úložiště radioaktivních odpadů je bezpečné a dlouhodobé řešení konce palivového cyklu, které je jedním z předpokladů jaderné energetiky. Vybudováním hlubinného úložiště Česká republika bude pokrývat konečné řešení pro všechny kategorie radioaktivních odpadů, které na našem území vznikly a v budoucnu vzniknou bez ohledu na to, jaké technologie budou k dispozici. Do rozhodování o výběru finální lokality hlubinného úložiště chceme zapojovat všechny relevantní aktéry. S dotčenými obcemi a jejich odborníky pravidelně jednáme a otevřeně je informujeme. Nyní do procesu zapojíme také odbornou a širokou veřejnost prostřednictvím veřejné konzultace,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že pro maximální transparentnost budou všechny odpovědi anonymně zveřejněny na webu ministerstva.
Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem se bude týkat zejména harmonogramu přípravy hlubinného úložiště a výběru finální lokality. Veřejná konzultace bude sloužit k získání co nejvíce informací, které mohou podpořit strategické směřování České republiky v této oblasti. Odpovědi budou brány jako doporučení, jejich realizace bude záležet na technické proveditelnosti, dostupnosti technologií a souladu s legislativou.
Koncepce platná z roku 2019 prošla velmi přísným mezinárodním hodnocením; na způsobu nakládání se všemi kategoriemi radioaktivního odpadu se v nedávné době shodla většina Poslanecké sněmovny při projednávání zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu.
Veřejná konzultace navazuje na misi vzájemného hodnocení Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a na usnesení vlády o tom, jak pravidla Evropské unie o jaderné energii ovlivní způsoby, jak s radioaktivním odpadem Česká republika nakládá.
Zdroj: MPO