Přejít k hlavnímu obsahu
Japonsko ve složité situaci. Potřebuje plyn z Ruska a neporušovat americké sankce
Japonsko je státem bez většího nerostného bohatství. Těžba surovin je v zemi zanedbatelná a drtivá většina zdrojů pochází z dovozu. Japonci se spoléhali na jadernou energii, po problémech v elektrárně Fukušima v roce 2011 však ustupují i od ní. Klíčovou roli pro energetickou bezpečnost země hraje plyn.
japan usa

Země vycházejícího slunce je energeticky závislá na dovozu uhlí, ropy i zemního plynu. Japonsko se snaží pracovat od roku 2002 na technologii, která by umožnila těžbu takzvaného „hořlavého ledu“. Jedná se o kombinaci přírodního methanu, který se nachází společně se zmrzlou vodou pod mořským dnem. Nicméně zatím se nepodařilo tímto způsobem získávání energie pokročit na tolik, aby byl schopný pokrýt poptávku po zdrojích.

Důležitou roli v energetickém mixu tak stále hraje zemní plyn. A to i ten z Ruska. Japonsko sice odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, ale v rámci energetické stability si ponechalo řadu podílů ve velkých projektech zaměřených na fosilní paliva v Rusku.

Právě jeden takový je nyní v problémech. Projekt Arctic LNG 2 má provozovat tři terminály na zkapalněný plyn s roční kapacitou 19,8 milionů metrických tun. Zařízení je budováno na Gydském poloostrově v severní části Západosibiřské roviny. Zkapalněný plyn má poté putovat přes Beringovu úžinu do Asie.

Projekt je provozován ruskou společností Novatek, japonská společnost Mitsui & Co a státní Japonská organizace pro kovy a energetickou bezpečnost (JOGMEG) drží v projektu společný podíl ve výši 10 %. Obě společnosti by měly z projektu získávat
2 miliony metrických tun zkapalněného zemního plynu ročně.

Nové americké sankce se nevztahují na samotný projekt nebo jeho akcionáře. Nicméně podle vyjádření japonských představitelů by mohly zkomplikovat budoucí podporu projektu a taky zpozdit spuštění provozu Arctic LNG 2, který byl plánován na konec letošního roku.

Sankce se vztahují na řadu ruských společností a jednu firmu ze Spojených arabských emirátů, které pro projekt poskytují architektonické, stavební a inženýrské služby. Vztahují se také na ruskou společnost zabývající se stavbou lodí, která bude provozovat dvě plovoucí skladovací jednotky a dvě plavidla pro převoz LNG.

Tajemník japonské vlády Hirokazu Matsuno v reakci na nové sankce uvedl, že země zajistí stabilní a stálé dodávky energie do země i po zavedení nových amerických opatření. „Ve spolupráci s G7 včetně Spojených států uděláme komplexní úsudek a přijmeme vhodná opatření, abychom zajistili stabilní dodávky energie do Japonska,“ řekl Matsuno na tiskové konferenci. Jeden z nejmenovaných vládních činitelů pro agenturu Reuters dodal: „Japonsko je v souladu s ostatními zeměmi G7 v úsilí o menší závislost na ruské energii, ale musíme vzít v potaz také energetickou bezpečnost.“

Společnosti Mitsui & Co a JOGMEC uvedly pro Reuters, že prověřují situaci a dopad na projekt, rovněž jsou v kontaktu s japonskou vládou, aby společně projednaly další kroky.

Japonsko se tak dostává do složité situace, kdy na jedné straně chce dodržet sankce uvalené západním světem a na té druhé si zajistit dostatek zdrojů. Následující týdny a měsíce ukáží, kam bude vývoj v této zemi postupovat.

Zdroj: Reuters

Datum vytvoření: 20/09/2023
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš