Přejít k hlavnímu obsahu
innogy dodá dvě kogenerační jednotky teplárně v Žilině
Konsorcium společností PPA Controll a innogy Energo/TTS Martin zvítězilo ve výběrovém řízení na modernizaci teplárny v Žilině, které zahrnuje projekt kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Tento projekt, jehož hodnota dosahuje 30 milionů eur, přinese zásadní snížení emisí a zvýšení efektivity výroby tepla ve městě.
Žilina
Zdroj: innogy

Součástí první fáze dekarbonizačního projektu je instalace dvou kogeneračních jednotek od výrobce TTS Martin ze skupiny innogy. Tyto jednotky, každá o výkonu 9 MW, umožní teplárně zvyšovat podíl výroby ze zemního plyn, čímž se roční emise CO2 sníží o přibližně 12 tisíc tun.

Výběrové řízení na projekt KVET zadavatele MH Teplárenský holding za 30 milionů eur vyhrálo česko-slovenské konsorcium firem PPA Controll a innogy Energo s dceřinou firmou TTS Martin. PPA Controll je dodavatelem části projektové dokumentace, stavebních prací včetně vyvedení elektrického výkonu a nadřazeného řídicího systému.

„TTS Martin bude realizovat čtyřicet procent zakázky, což obnáší dodávku dvou kogeneračních jednotek o elektrickém výkonu 9 MW včetně jejich kompletního servisu na období záruky po dobu dvou let,“ upřesnil jednatel innogy Energo Jiří Šimek a dodal: „Do budoucna máme ambici se účastnit dalších podobných dekarbonizačních projektů v teplárenství na Slovensku i v Čechách s využitím našeho know-how a výrobního zázemí v Martině. S rostoucími cenami povolenek je přechod teplárenských provozů z uhlí na zemní plyn ekonomicky racionální krok, který zajistí spolehlivé a cenově dostupné dodávky tepla pro jejich zákazníky. Z hlediska investora je výhodou plynové kogenerace tak především rychlost realizace.“

Klíčovým prvkem projektu jsou plynové motory Bergen Engines, které dohromady disponují tepelným výkonem 16 MW a elektrickým výkonem 18 MW. Tyto motory zajišťují vysokou účinnost a přispívají k rychlé implementaci ekologičtějšího způsobu výroby tepla. Očekává se, že teplárna díky zapojení kombinované výroby elektřiny a tepla spálí ročně až o 26 tisíc tun uhlí méně a současně jí poklesnou také emise oxidu uhličitého přibližně o 12 tisíc tun ročně.

Žilinská teplárna spadá pod MH Teplárenský holding, státní společnost spravující teplárny v šesti slovenských městech, které dodávají teplo více než 320 tisíc domácnostem. Ročně holding vyprodukuje 2 600 GWh tepla a 650 GWh elektřiny.

Zdroj: innogy

Datum vytvoření: 11/12/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek