Zdroj: innogy
Součástí první fáze dekarbonizačního projektu je instalace dvou kogeneračních jednotek od výrobce TTS Martin ze skupiny innogy. Tyto jednotky, každá o výkonu 9 MW, umožní teplárně zvyšovat podíl výroby ze zemního plyn, čímž se roční emise CO2 sníží o přibližně 12 tisíc tun.
Výběrové řízení na projekt KVET zadavatele MH Teplárenský holding za 30 milionů eur vyhrálo česko-slovenské konsorcium firem PPA Controll a innogy Energo s dceřinou firmou TTS Martin. PPA Controll je dodavatelem části projektové dokumentace, stavebních prací včetně vyvedení elektrického výkonu a nadřazeného řídicího systému.
„TTS Martin bude realizovat čtyřicet procent zakázky, což obnáší dodávku dvou kogeneračních jednotek o elektrickém výkonu 9 MW včetně jejich kompletního servisu na období záruky po dobu dvou let,“ upřesnil jednatel innogy Energo Jiří Šimek a dodal: „Do budoucna máme ambici se účastnit dalších podobných dekarbonizačních projektů v teplárenství na Slovensku i v Čechách s využitím našeho know-how a výrobního zázemí v Martině. S rostoucími cenami povolenek je přechod teplárenských provozů z uhlí na zemní plyn ekonomicky racionální krok, který zajistí spolehlivé a cenově dostupné dodávky tepla pro jejich zákazníky. Z hlediska investora je výhodou plynové kogenerace tak především rychlost realizace.“
Klíčovým prvkem projektu jsou plynové motory Bergen Engines, které dohromady disponují tepelným výkonem 16 MW a elektrickým výkonem 18 MW. Tyto motory zajišťují vysokou účinnost a přispívají k rychlé implementaci ekologičtějšího způsobu výroby tepla. Očekává se, že teplárna díky zapojení kombinované výroby elektřiny a tepla spálí ročně až o 26 tisíc tun uhlí méně a současně jí poklesnou také emise oxidu uhličitého přibližně o 12 tisíc tun ročně.
Žilinská teplárna spadá pod MH Teplárenský holding, státní společnost spravující teplárny v šesti slovenských městech, které dodávají teplo více než 320 tisíc domácnostem. Ročně holding vyprodukuje 2 600 GWh tepla a 650 GWh elektřiny.
Zdroj: innogy