Přejít k hlavnímu obsahu
IEA snižuje prognózu poptávky po ropě
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) poprvé v letošním roce snížila svou prognózu růstu globální poptávky po ropě. Učinila tak v souvislosti se zhoršujícím se ekonomickým výhledem.
oil

IEA uvedla, že nynější trajektorie směřuje k tomu, aby v roce 2023 stoupla poptávka po ropě o 2,2 milionu barelů denně a dosáhla v průměru 102,1 milionu barelů denně. Čína by se na tomto růstu měla podílet ze 70 %.

Nicméně ještě před měsícem IEA předpovídala nárůst o 2,4 milionu barelů denně. Nyní tak ze své prognózy ubrala více než 200 tisíc barelů denně.

„Trvalé makroekonomické problémy, zjevně viditelné prohlubujícím se propadem výroby, nás vedly k tomu, že jsme letos poprvé revidovali náš odhad růstu pro rok 2023,“ uvedla IEA ve své poslední měsíční zprávě o trhu s ropou. „Světová poptávka po ropě se dostává pod tlak z jedna z vývoje ekonomického prostředí, a také kvůli dramatickému zpřísnění měnové politiky v mnoha vyspělých a rozvojových zemích během posledních dvanácti měsíců,“ dodala agentura.

Příští rok IEA očekává, že poptávka zpomalí na 1,1 milionu barelů denně. IEA minulý měsíc uvedla, že celosvětová poptávka po ropě se v nadcházejících letech téměř zastaví a vzhledem k přechodu od fosilních paliv vyvrcholí před koncem dekády.

Zdroj: CNBC

Datum vytvoření: 18/07/2023
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš