Přejít k hlavnímu obsahu
EPH realizuje dva energetické projekty ve Francii
Jednou z hlavních priorit Energetického a průmyslového holdingu (EPH) je postupná změna od fosilních paliv k udržitelným řešením. Jeho dceřiná společnost Gazel Energie aktuálně pracuje na dvou významných projektech, které přispívají k tomuto přechodu směrem k obnovitelným zdrojům energie.
France

V roce 2023 došlo k modernizaci větrných parků Ambon a Muzillac v Bretani, což si vyžádalo investici ve výši 35 milionů eur. Výsledkem bylo zvýšení jejich výrobní kapacity o 30 %, přičemž celkový instalovaný výkon vzrostl z 18,50 MW na 26,40 MW. Letos v létě byly instalovány nové větrné turbíny a na podzim se plánuje jejich uvedení do provozu. Tato modernizace (tzv. repowering) představuje jak energetickou transformaci, tak příklad oběhového hospodářství, protože 98 % použitých materiálů bylo recyklováno.

Gazel Energie plánuje obnovit i další větrné elektrárny ve Francii. Například větrný park v Lehaucourtu s výkonem 14 MW získal smlouvu na dodávku elektřiny na dvacet let s cenou 87 EUR za MWh. Zahájení výroby elektřiny je plánováno na příští tři roky.

Další projekt Gazel Energie zahrnuje výstavbu bateriového úložiště v prostorách elektrárny Emile Huchet v oblasti Moselle. Tento projekt bude mít kapacitu 35 MW a bude schopen skladovat 44 MWh energie. Jde o další krok k integraci obnovitelných zdrojů do elektrické sítě. Využití stávající rozvodny v areálu umožnilo snížit náklady i dobu realizace projektu a zároveň minimalizovat jeho ekologický dopad. Systém bude schopen pokrýt denní spotřebu elektřiny pro deset tisíc domácností a jeho uvedení do provozu je naplánováno na letošní podzim.

Společnost Gazel Energie zároveň připravuje další bateriové úložiště s výkonem 65 MW a kapacitou 130 MWh. O investici do tohoto projektu bude rozhodnuto v následujících měsících a provoz by měl být zahájen v roce 2026.

„Pokračujeme v naší cestě směrem k udržitelné energetice. Nové projekty ve Francii jsou soustředěné v areálech našich bývalých uhelných elektráren, čímž přispíváme k přechodu od fosilních paliv, a zároveň umožňujeme zachování průmyslových aktivit v daných oblastech. Pro stavbu větrných elektráren využíváme naše stávající lokality, a tím minimalizujeme dopad na okolní krajinu,“ dodává Peter Černák, člen představenstva EP Power Europe.

Zdroj: EPH

Datum vytvoření: 09/09/2024

Bold future

Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš