Stavba transformovny České Budějovice Střed včetně přívodního kabelového vedení 110kV začala na přelomu let 2022 a 2023 a trvala tak necelé dva roky. Příprava této stavby byla ale mnohem delší a trvala přibližně deset let.
„Klíčovým prvkem této stavby je necelé tři kilometry dlouhé kabelové vedení vedoucí zastavěnou částí města, které připojilo novou rozvodnu na hladinu velmi vysokého napětí 110 kV. Snažili jsme se, aby dopad na obyvatele byl co nejmenší a právě toto vedení bylo nejsložitějším prvkem na celé přípravě i při samotné výstavbě,“ popisuje Tomáš Žáček, vedoucí výstavby velmi vysokého napětí společnosti EG.D.
Nová transformační stanice je oproti dalším v Českých Budějovicích unikátní v tom, že vzhledem k umístění v samotném centru města a omezenému prostoru pro výstavbu musela být zvolena technologie kovově zapouzdřeného, plynem izolovaného rozváděče 110kV. Vše je kompaktní a kompletně umístěné dovnitř budovy. Nová transformační stanice byla na začátku léta osazena dvěma transformátory, kdy každý disponuje výkonem 40 MVA.
„Už nebývalý zájem o obnovitelné zdroje, který jsme v posledních letech zažili, nám ukázal, že klíčovým prvkem v energetické transformaci je robustní, moderní a chytrá distribuční síť. Jsme si toho vědomi a naši síť na tento přechod dlouhodobě připravujeme. V posledních letech rekordně investujeme do modernizace naší sítě a prostředky budeme navyšovat i v dalších letech. Na jihu Čech otevíráme novou rozvodnu po třech letech. Po Táboře nyní uvádíme do provozu rozvodnu v Českých Budějovicích a v plánu máme výstavbu dalšího zařízení na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. Investujeme ale na celém našem distribučním území. Před dokončením je aktuálně další transformovna v centru Brna,“ vysvětluje Pavel Čada, místopředseda představenstva distribuční společnosti EG.D.
Transformátory jsou v nízkohlukovém provedení a splňují nejmodernější legislativní požadavky na ekologii a hlučnost. Akustický výkon je nižší než 71 decibelů. U standardních transformátorů je hluk minimálně 76 decibelů a často i více. EG.D zvolilo nízkohlukovou variantu s ohledem na umístění objektu v centru města, hlučnost strojů je tedy zásadní parametrem pro komfort obyvatel okolních domů.
„U nízkohlukových transformátorů dochází také k menším energetickým ztrátám. V porovnání se standardním transformátorem jsou ztráty zhruba o 20 % nižší. Za rok provozu obou transformátorů se ušetří na jejich ztrátách okolo 52 MWh elektrické energie, což orientačně stačí na pokrytí roční spotřeby patnácti rodinných domů. Snižování ztrát v síti, spolu s optimalizací energetické náročnosti provozu a údržby našich objektů je pro nás klíčové téma“ doplňuje Filip Řimnáč, vedoucí správy oblasti rozvoden společnosti EG.D.
V Jihočeském kraji vznikly v posledních pěti letech tři nové rozvodny – v Kaplici, Táboře a nyní v Českých Budějovicích. Celkově provozuje EG.D na svém území více než 90 podobně důležitých staveb.
Zdroj: E.ON