Zelená energetika, energetické úspory nebo komunitní energetika jsou jedněmi z klíčových témat, kterým se věnuje Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG. Jde o jedinou inovační agenturu tohoto typu, která se zaměřuje na život v městských aglomeracích i ve venkovském regionu. Na jižní Moravě jako v jediném kraji České republiky tak například vzniká síť energetických manažerů prostřednictvím mezinárodního projektu LIFE. Cílem je dosáhnout výrazného nárůstu energetické efektivity a snížení emisí skleníkových plynů prostřednictvím zavedení energetického managementu do obcí a hloubkové rekonstrukce veřejných budov. Agentura JINAG rovněž organizuje a koordinuje přípravu klimatického akčního plánu, jenž má stanovit hlavní opatření pro adaptaci kraje na změnu klimatu.
„Spolupráce se Svazem moderní energetiky je pro nás logickým krokem k dosažení společných cílů v oblasti budování udržitelné energetiky v Jihomoravském kraji, který má vysoký potenciál obnovitelných zdrojů. Věřím, že spojení s odborníky z praxe, které svaz sdružuje, nám pomůže zvyšovat energetickou nezávislost kraje s důrazem na ekonomickou prosperitu a ochranu životního prostředí. Energetika a ochrana klimatu jsou totiž jednou z hlavních domén působnosti naší agentury,“ říká Patrik Reichl, ředitel agentury JINAG.
„Jedním z hlavních poslání Svazu moderní energetiky je pomoc s transformací ekonomiky i na regionální a obecní úrovni. Díky spolupráci s agenturou JINAG může Svaz nabídnout své know-how v dekarbonizaci i na jižní Moravě, která z hlediska klimatické změny patří mezi nejohroženější regiony České republiky. Věřím, že s přechodem na bezemisní ekonomiku v tomto pomůže i náš nový partner společnost Atlantis Management, která má mnohaleté zkušenosti s budováním velkých fotovoltaických elektráren vhodných nejen pro firmy, ale právě i veřejné a obecní budovy,“ dodává Tomáš Buzrla, výkonný ředitel Svazu moderní energetiky.
Segment firemních střešních a pozemních elektráren v Česku výrazně posiluje, což dokazují údaje za loňský rok, kdy vzniklo pětkrát více projektů s výkonem nad 100 kWp a do sítě bylo připojeno také 25 elektráren s výkonem přesahujícím 1 MWp. Novým partnerem Svazu moderní energetiky se nyní stala společnost Atlantis Management, která se specializuje právě na prémiové solární elektrárny pro firmy.
Atlantis Management má více než patnáctileté zkušenosti v energetickém průmyslu a může se pochlubit celou řadou úspěšných projektů. Firma je rovněž členem Solární asociace, která je členskou organizací Svazu moderní energetiky. Coby EPC kontraktor se stará o projekt od studie proveditelnosti až po výstavbu a uvedení zařízení do provozu. Jedním z posledních úspěšných projektů, na němž se Atlantis Management výrazně podílel, je solární elektrárna na střechách objektů Pražské strojírny, kde se vyvíjejí a vyrábějí kolejové konstrukce a výhybkové systémy pro tramvajovou dopravu. Solární elektrárnu o výkonu 999 KWp tvoří 2 200 fotovoltaických panelů, instalace sníží uhlíkovou stopu o více než 500 tun CO₂ ročně. Fotovoltaický systém pokryje spotřebu elektrické energie objektu z 37 procent s návratností investice okolo sedmi let.
„Partnerství se Svazem moderní energetiky pro nás představuje společný krok dopředu z hlediska podobného smýšlení, vizí a dlouhodobých cílů. Společnými silami se budeme snažit o prosazení inovativních technologií, postupů a profesionálního přístupu v oblasti moderní energetiky, která cílí na ekonomickou stránku ČR, udržitelnou energii s ohledem na ochranu naší planety za použití nejnovějších technologií,“ říká Miroslav Calda, majitel společnosti Atlantis Management.
Svaz moderní energetiky má za sebou z hlediska nových členství a partnerství rekordně úspěšný kvartál. V nedávné době do jeho řad vstoupil například i Středočeský kraj, sdružení CZ Biom nebo společnosti agriKomp, Master Therm či Bragen.
Zdroj: Svaz moderní energetiky