Přejít k hlavnímu obsahu
ČR s dalšími státy vyzývá k lepší ochraně evropského trhu s plynem
Česká republika společně s ostatními státy zdůrazňuje potřebu chránit evropský plynárenský trh před novými poplatky za přepravu plynu přes jednotlivé země. Tyto poplatky by mohly narušit fungování trhu, vytvořit obchodní bariéry a ztížit přeshraniční spolupráci. To by mohlo vést k nevyváženým podmínkám pro hospodářství jednotlivých evropských zemí a výhodnějšímu postavení ruského plynu na úkor bezpečnějších alternativ, jako je norský plyn nebo LNG ze Spojených států.
European union gas

Česká iniciativa, podpořená dalšími státy ve střední a východní Evropě, usiluje o zabránění takovému vývoji.  „Evropa odvedla obrovský kus práce, dokázala se postavit ruskému zneužívání energetiky jako zbraně a dokázala se zbavit závislosti na dodávkách plynu z Ruska. Vyžádalo si to velké úsilí, zásadní investice i obdivuhodnou změnu našeho přístupu ke spotřebě plynu. Měli bychom se tedy vyvarovat kroků, které odvedenou práci naruší, poškodí tak naši jednotu a posílí ruského agresora,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela českou iniciativu.

Zavedení poplatků za přepravu plynu může rozdrobit a narušit jednotnost evropského trhu s plynem, což by mělo za následek nerovné podmínky pro jednotlivá hospodářství, vyšší náklady na energie a omezení přeshraniční spolupráce. Prvním krokem v tomto směru je německý poplatek za export plynu, který má pokrýt náklady na skladování plynu.

Tento poplatek nyní činí 1,86 eura za megawatthodinu pro veškerý plyn exportovaný z Německa, s možností prodloužení platnosti až do roku 2027. Podobný poplatek zvažuje zavést i Itálie či další země, což naznačuje možný negativní trend rozšiřování takových poplatků po celé Evropě. Tento vývoj by mohl vést k dalšímu narušení evropského trhu s plynem a ztížit spolupráci a integraci mezi státy.

Česká republika spolu s podporou Rakouska, Maďarska, Polska a Slovenska vyzývá k lepší ochraně evropského trhu s plynem. Tyto země upozorňují na negativní důsledky podobných poplatků a obdobných opatření a volají po koordinovaném evropském řešení, které by zajistilo spravedlivé a udržitelné podmínky na trhu s plynem, podpořilo diverzifikaci zdrojů a zajistilo bezpečnost dodávek.

Aby se předešlo narušení fungování evropského trhu s plynem, je podle zmíněných států nezbytná koordinovaná reakce na úrovni EU. To zahrnuje společné úsilí a koordinaci na evropské úrovni, aby se zajistilo, že energetické politiky jednotlivých států podporují integraci trhu, diverzifikaci a udržitelnost. Státy požádaly stávající belgické předsednictví o zařazení bodu k tomuto tématu na agendu jednání ministrů pro energetiku 4. března tak, aby o něm byla vedena celoevropská debata.

Zdroj: MPO

Datum vytvoření: 24/02/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš