Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ a Přibyslav spojily síly při podpoře větrných a solárních elektráren
Místní samosprávy na Vysočině vyjadřují zájem o rozšíření používání obnovitelných energetických zdrojů. Přibyslav se snaží stát inkubátorem transformace české energetiky. Díky partnerství s ČEZ by se v nadcházejících letech mohly v Přibyslavi objevit nové větrné a solární elektrárny.
wind farm

Obě strany podepsaly Memorandum o společném postupu při využívání obnovitelné energie. Přibyslav bude mít nad rozvojem zelených elektráren kontrolu díky podílu ve společných projektových firmách, získá prostředky na investice a položí základ městské komunitní energetiky. Další podobná ujednání by mohla v budoucnu vzniknout v širším mikroregionu Přibyslavska.

Skupina ČEZ se zaměřuje na spolupráci s městy a obcemi v první fázi projektů. Nabízí jim možnost podílet se na projektech prostřednictvím společných podniků a také spolupracovat při budování místní energetiky. To je přesně případ uzavřené spolupráce mezi ČEZ a Přibyslaví.

„Jsme rádi, že město Přibyslav se rozhodlo akceptovat naši nabídku a rozvíjet další spolupráci s ČEZ. Rozhodně nechceme tlačit projekty takříkajíc na sílu, jde nám naopak o hledání co nejširší shody. Memorandum by mohlo být inspirací i pro obce sdružené v Mikroregionu Přibyslavsko. Rozvoj obnovitelných zdrojů v této části Vysočiny bude možný se zohledněním stanovisek co největšího počtu obcí. Vzájemná spolupráce všech obcí, tedy i těch, v jejichž katastrech elektrárny přímo nevzniknou, dává smysl, protože společným postupem a díky místní znalosti lépe usměrní třeba dopad těchto staveb na krajinný ráz,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

„Je zřejmé, že Vysočinu čeká v nejbližších letech rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V Přibyslavi ale netoužíme po živelném scénáři, chceme mít tento proces pod kontrolou a spolupráce s ČEZ nám takovou garanci dává. Umožní nám to nejen získat prostředky pro naše další investiční záměry ale především posílit energetickou soběstačnost, a do budoucna tak lépe čelit výkyvům na energetických trzích. Věříme, že pro náš postup získáme další členy svazku Mikroregionu Přibyslavsko a budeme moci společně ovlivňovat výstavbu obnovitelných zdrojů energie na co nejširším území. Místní platforma také může lépe rozdělit benefity mezi všechny obce v daném mikroregionu,“ shrnuje Martin Kamarád, starosta města Přibyslav.

Větrné a solární elektrárny dokáží vzájemně vyrovnávat kolísání ve výrobě energie a přispívat tak k stabilizaci české energetické sítě. Právě takovéto zdroje jsou plánovány v okolí Přibyslavi. Během následujících 2 až 3 let by měly být postaveny solární elektrárny, větrné by potom měly následovat do roku 2030.

Datum vytvoření: 11/03/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš