Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ dojednal nový kontrakt na dodávky plynu z Alžírska
Společnost ČEZ oznámila významný krok k posílení energetické bezpečnosti v České republice. Nově totiž zahájila dodávky zemního plynu z Alžírska. Tento klíčový kontrakt, uzavřený s alžírskou státní společností SONATRACH, přišel po dvou letech intenzivního vyjednávání. Dodávky byly spuštěny v říjnu a plyn nyní proudí do Evropy z alžírských nalezišť, přes Tunisko a podmořským plynovodem do Itálie, odkud se dostane do České republiky. Smlouva pokryje zhruba 2 % roční spotřeby plynu v Česku, což odpovídá potřebám zhruba 100 tisíc domácností.
Algeria

„Podnikli jsme další krok k posílení naší energetické bezpečnosti. Kromě dodávek plynu od evropských dodavatelů a z našeho LNG terminálu v Eemshavenu budeme nyní dovážet plyn i z nalezišť v severní Africe. Vyjednávání s alžírským státním podnikem SONATRACH byla konstruktivní a byla dovedena do úspěšného konce,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Tato smlouva pomáhá ČEZ nejen rozšiřovat geografické spektrum potenciálních dodavatelů a naplňovat potřeby České republiky, ale také zajistit další trasu, která umožní dodávky plynu do země v případě jeho nedostatku na domácím trhu. ČEZ bude nakupovat plyn z Alžírska na vlastní účet, bez finanční účasti českého státu.

„Pro energetickou bezpečnost České republiky je nezbytná spolupráce s důvěryhodnými partnery a maximální diverzifikace dodávek plynu. Čím více obchodních cest pro dodávky této základní komodity budeme mít, tím méně budeme ovlivněni případným nedostatkem dodávek jinde. Naším cílem je nadále propojovat české obchodníky s alternativními dodavateli. Alžírsko je jedním z takových partnerů a jsem velmi rád, že se nám po jednáních podařilo zajistit dodávky schopné pokrýt spotřebu až 100 000 českých domácností,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

„Energetickou krizi v Evropě řešíme komplexně. Jsme rádi, že naše velvyslanectví mohlo být ČEZ v tomto ohledu nápomocné a že bylo nakonec dosaženo dohody s alžírskou společností SONATRACH. Pomoc tohoto typu je jedním z významných úkolů naší diplomacie,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Tento krok přichází krátce poté, co oslavil druhé výročí LNG terminál v Eemshavenu, v němž Česká republika získala svou historicky první zasmluvněnou kapacitu. Zařízení v Nizozemsku je schopno zpracovat osm miliard metrů krychlových plynu ročně, přičemž tři miliardy z nich jsou vyhrazeny pro Českou republiku. Tento objem představuje více než jednu třetinu roční spotřeby v zemi. Za dva roky svého fungování terminál přijal 43 lodí s plynem určeným pro Českou republiku, které přepravily ekvivalent 3,86 miliard metrů krychlových plynu. Kromě ČEZ využívají kapacitu terminálu také nadnárodní společnosti Shell and Engie. Od začátku provozu terminálu do něj nebyl dopraven žádný ruský plyn, což byla jedna z výslovných podmínek výběrového řízení.

Na konci roku 2023 zajistil ČEZ pro Českou republiku další kapacitu LNG v německém přístavu Stade na řece Labi, který bude v provozu od roku 2027. Tento nový terminál bude Česku dodávat dva miliardy metrů krychlových plynu ročně po dobu 15 let, s možností prodloužení kontraktu na 25 let.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 04/11/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek