Vědci z kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory zopakovali úspěšně experiment na konci července. Celkový energetický výnos byl vyšší než při prvním pokusu v prosinci. Konečné výsledky se ale teprve podrobněji zkoumají.
Jaderná fúze funguje na principu spojováních lehkých prvků (jako například vodíku). Tím vznikají prvky těžší při vzniku obrovského množství energie. Ke spojování se využívají speciální lasery. V prosinci se povedlo laboratoři získat poprvé energetický zisk. Laser dopravil do cíle 2,05 megajoulů energie a výstupní energie činila 3,15 megajoulů.
Energie z jaderné fúze je jedna z možností přechodu na čistou energie. Nejsou při ní uvolňovány žádné skleníkové plyny ani vedlejší produkty – například radioaktivní odpad. Jediný kilogram fúzního paliva by měl poskytnou tolik energie, co 10 milionů kilogramů fosilního paliva.
Nicméně průmyslové využití je ještě hodně daleko. Podle vědců bude trvat nejméně 10 let, čas se však může protáhnout také na několik desítek let. USA v sázce na tento zdroj energie hodlají masivně investovat do výzkumu a vývoje. Americké ministerstvo energetiky označilo experiment jako významný vědecký průlom, který připraví cestu pro pokrok v národní obraně a budoucnosti čisté energie.
Zdroj: The Guardian