Přejít k hlavnímu obsahu
Ochrana spotřebitelů v energo byznyse má být lepší
Český Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil, že chce do zákonů co nejdříve dostat nové pravomoci, které mu dosud chyběly. Týkat se mají lepší kontroly a fungování dodavatelů energií. Kontrolovat by se tak mohlo nejen faktické účetnictví dodavatelů energií, ale také stanovování cen a další záležitosti, jež mají minimalizovat komplikace vzniklé například v důsledku nenadálých krachů takových firem. Ani samotný regulační úřad by neměl ujít změnám ve svých kompetencích a stanovení jasných pravidel pro tzv. DPI neboli dodavatele poslední instance.

Podle tuzemských médií předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček rozdělil opatření, která mají zabránit opakování situace z minulého podzimu, kdy tuzemský liberalizovaný trh s energiemi čelil doslova masivnímu růstu cen, na dvě části. V té první, týkající se možnosti státu zasahovat do cen ERÚ, už zadání ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely splnil, když mu už koncem roku poslal své návrhy. Nyní připravil legislativní návrhy, jak zabránit opakování situace z podzimu loňského roku, jež vznikla v důsledku liberalizovaného trhu a také proto, že část trhu, která se týká obchodu a dodávky, není regulovaná. Ani u nás, ani v Evropské unii. Podle ERÚ se jedná nejen o vyjasnění, jak dále vymezit volnost dodavatelského trhu, ale i o přesnější definici dodávek od dodavatele poslední instance. A také o jasnější vymezení kompetencí Energetického regulačního úřadu a povinností dodavatelů energií.

Pro zastánce liberalizace a nezasahování státu do volného podnikání sice mohou znít náměty, aby se, jak konstatoval šéf ERÚ Trávníček, lépe kontrolovaly obchodní strategie firem, poněkud „netržně“, faktem však je, že i řada krachů dodavatelů energií a s nimi souvisejících komplikací pro zákazníky, ať už se jedná o osoby nebo firmy, nebyla žádnou kladnou zkušeností. Šéf ERÚ pro deník Právo konstatoval, že: „Všechna opatření mají za cíl, aby zákazníci byli lépe chráněni a měli větší jistotu dodávek. Navrhujeme striktnější pohled na stranu dodavatelů, dá se inspirovat opatřeními, která v minulých letech vznikla například v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví nebo cestovních kanceláří. Je třeba říci, že v obou těchto oblastech opatření nastala až v případě, kdy v tomto segmentu trhu došlo k problémům.“

Mezi návrhy se tak objevuje pojištění obchodníků, které by se dalo v případě komplikací nějakého dodavatele využít podobně, jako se to nyní děje v tuzemském bankovním sektoru a při pojištění vkladů. Dále pak nutnost pravidelně auditovat účetnictví dodavatelských firem v energetickém sektoru či jejich certifikace příslušnými státními autoritami. Velmi důležitým nástrojem pro ochranu spotřebitelů se stále více ukazuje možnost regulování cen, a to hlavně pro tzv. DPI neboli dodavatele poslední instance. Podle šéfa ERÚ je nutné napravit i nedodělky, neboť, jak řekl deníku Právo, v energetickém zákoně nejsou dotažené záležitosti, jak se například zákazník, který se dostane do režimu DPI, dozví podmínky nového dodavatele. Dále není ani uveden termín, dokdy musí dodavatel klientovi oznámit, že mu energii bude dodávat, za jakou cenu a za jakých podmínek. V neposlední řadě je důležité upravit i platební povinnosti. Třeba jak platit zálohy, což se dnes jen obecně dovozuje. Jedná se mimo jiné o fakt, že není jasné, zda porušení povinnosti placení záloh v režimu DPI vyvolá možnost odpojit zákazníka, nebo to v režimu DPI není možné.

Co se týče ochrany spotřebitelů při odběru energií v rámci Evropské unie (EU), ta na svých stránkách uvádí, že jsou spotřebitelé v centru energetické politiky EU. Platí, že všichni občané EU používají obecných práv spotřebitelů zaručených v právních předpisech EU, jakož i souboru definovaných práv souvisejících s energií, která platí od otevření trhu s dodávkami energie v červenci 2007. Mezi klíčové body této ochrany patří právo na:

  • přípojku elektřiny tak, aby byly domácnosti napojeny na místní elektřinu sítě a zásobovány elektřinou,
  • výběr dodavatelů elektřiny i plynu a rovněž na snadnou a rychlou změnu dodavatele bez dalších poplatků,
  • jasné informace o smlouvě a právo na odstoupení od smlouvy,
  • přesné informace o spotřebě a na ní založeném vyúčtování.

Balíček „Čistá energie pro všechny Evropany“, přijatý v květnu 2019, je podle konstatování EU legislativním rámcem, který pomůže urychlit přechod na čistou energii. Balíček obsahuje osm legislativních souborů, z nichž čtyři jsou souhrnně označovány jako design trhu s elektřinou. Nová pravidla nastiňují komplexní rámec pro ochranu spotřebitele, informování a zmocnění například v odvětví elektřiny v EU. K zásadním bodům patří, že:

  • účty za energie budou přehlednější a zákazníci získají souhrn klíčových smluvních podmínek, které jim pomohou lépe porozumět někdy složitým smluvním podmínkám,
  • poskytovatelé by měli umožnit bezplatný přístup k alespoň jednomu nástroji pro srovnávání energií, jenž spotřebitelům zprostředkuje najít nejlepší nabídku na trhu,
  • spotřebitelé mohou lépe kontrolovat své náklady, zlepší se informace na účtech za elektřinu.

Kvůli ruské válečné agresi na Ukrajině oznámila Evropská komise v prosinci 2022, že usnadní zavedení lepších pravidel pro energetický trh, především odklad plateb za energie, účinnější ochranu před odpojením, přehlednější informace o cenách a účtech za energie i rady, jak šetřit energií. Nejen kvůli drahým energiím se i v tuzemsku nepochybně řeší problém tzv. energošmejdů, jednoduše řečeno těch, které lze označit za nepoctivé prodejce či zprostředkovatele dodávek energií. Podle ERÚ by tak člověk měl mít čím dál víc na paměti deset pravidel, jak nezplakat nad výdělkem ve snaze najít levnějšího dodavatele energií:

  1. Nenechte se nikým do ničeho nutit. 
  2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, či se zprostředkovatelem. Je v tom totiž veliký rozdíl. Pro každého platí jiné právní předpisy. Důležité odlišnosti jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv. Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel pouze nabízí (přeprodává) nabídky jednoho nebo více dodavatelů. Zprostředkovatel rovněž může chtít exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa – pokud mu ji udělíte, vzdáváte se tím práva na vlastní volbu dodavatele po předem sjednanou dobu pod hrozbou sankce.
  3. Když vám někdo zvoní na dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, již sice kontrolují měřidla, energii však neprodávají.
  4. Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii.
  5. Někdo vám volá nebo posílá e-maily s nabídkou? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů. Během telefonického hovoru se k ničemu nezavazujte.
  6. Neberte si dárky, odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma“.
  7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano“, protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky. Pokud se přihlašujete do aukce, vybírejte takovou, jež umožňuje finální nabídku nepodepsat (samozřejmě bez sankce).
  8. Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc, přihlášku atp.), pokud jste si dokument důkladně nepřečetli či jej zcela nepochopili. V případě, že něco nepochopíte, ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete, či nikoli.
  9. Nebuďte pasivní! Případné spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. V případě, že se jedná o problém se zprostředkovatelem, může vám pomoct Česká obchodní inspekce. Pokud nevíte, s kým jste jednali, obraťte se na jeden z uvedených úřadů, podnět si předají.
  10. Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření smlouvy nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.
Datum vytvoření: 15/03/2023
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek