„Po včerejším obdržení nabídek na nový jaderný zdroj v Dukovanech s možnou opcí na další velké bloky vnímám malé a střední reaktory jako další doplněk moderní zdrojové základny ČR. A to jak při výrobě elektřiny, tak tepla. Naším cílem je to, aby se ve 30. – 40. letech malé a střední modulární reaktory staly doplňkem těch velkých. Využijeme tak potenciál unikátního know-how, kterým disponuje náš jaderný průmysl. Díky schválenému plánu poskytneme investorům jistotu, aby mohli připravovat potřebné lokality a následně investiční rozhodnutí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„To otevře možnosti českým firmám zapojit se v budoucnosti do dodavatelských řetězců českých i zahraničních projektů, hledat partnery v zahraničí a hrát v rozvoji tohoto perspektivního oboru důležitou roli. Jde o výjimečnou příležitost, jak uspět v tomto oboru s vysokou přidanou hodnotou,“ dodává Jozef Síkela.
Malé a střední reaktory (SMR) jsou inovativními jadernými technologiemi, které by se mohly začít prosazovat na trhu v příštích pěti až deseti letech. Zahraniční společnosti, jako RollsRoyce SMR nebo GE Hitachi, projevily zájem o spolupráci s českými firmami. Materiál shrnuje dosavadní poznatky o SMR a nabízí informace o českých projektech a zahraničních nabídkách. Dále se věnuje perspektivním lokalitám, investorským modelům a potřebným změnám v legislativě.
Cílem vlády je urychlit proces výběru a přípravy lokalit pro výstavbu SMR v první polovině třicátých let. SMR mají výkon do 700 MW a nabízejí možnost modulární konstrukce, což je zvláště zajímavé pro náhradu uhelných elektráren a výrobu vodíku.