Celý proces zavážení paliva probíhal pod vodou, byl řízen dálkově a trval tři dny. Palivové soubory byly umístěny na pevně stanovené pozice, což zajišťuje rovnoměrný vývoj tepla a minimalizuje vliv neutronů na reaktorovou nádobu.
„Za více než dvě desítky let pro nás výměna paliva znamená standardní manipulaci. I tak k ní přistupujeme s maximálním důrazem na bezpečnost,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Nově bylo do reaktoru zavedeno 48 čerstvých palivových souborů, které obsahují více absorbátoru, což snižuje jejich reaktivitu. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle.
Prodloužení palivové kampaně je klíčovou součástí programu „Bezpečně 32 Tera“ který má za cíl zvýšit bezpečnost, efektivitu a zajistit dlouhodobý provoz všech českých jaderných bloků po dobu nejméně 60 let.
„Palivové cykly prodlužujeme na 16, respektive 18 měsíců v Dukovanech i v Temelíně. Znamená to pro nás snížení čerpání životnosti i přínos do výroby na úrovni v průměru téměř 2 terawatthodin ročně. Podmínkou je samozřejmě velmi pečlivé ověření všech bezpečnostních parametrů a zachování všech bezpečnostních rezerv,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Zdroj: ČEZ