Vodní elektrárny využily výhod deštivého jara a dosáhly nejvyšší dodávky bezemisní elektřiny do sítě během března a dubna. Celkově vzrostla výroba vodních zdrojů skupiny ČEZ o 31 % oproti prvnímu pololetí minulého roku. Příznivé povětrnostní podmínky přispěly k nárůstu produkce větrných elektráren o 18 %. Naopak fotovoltaické elektrárny zažily pokles produkce o 13 % kvůli delší zimě a nižší intenzitě slunečního záření, zejména v prvním čtvrtletí.
„Letošní rok je zatím z pohledu výroby v obnovitelných zdrojích příznivý. Na celkové účtování je ještě příliš brzy, jsme teprve v poločase. Co ale vidíme už teď, je potvrzení částečné schopnosti ekologických elektráren vzájemně vykrývat kolísání produkce jednotlivých typů zdrojů. Pokud zrovna nesvítí slunce, může místo toho foukat nebo pršet. Flexibilitu v soustavě tak nemusí zajišťovat jen baterie a přečerpávací elektrárny, ale z části i samotné obnovitelné zdroje navzájem. Do roku 2030 chceme vybudovat 6000 MW nových zelených elektráren. Česká energetická soustava potřebuje jak fotovoltaické elektrárny, které vyrábějí více v letních měsících, tak větrné elektrárny, které naopak více pomáhají pokrýt spotřebu v zimě,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
Během probíhající transformace české energetiky se zvyšuje význam vodních elektráren, které mají schopnost rychle reagovat na potřeby energetické sítě. ČEZ proto realizuje rozsáhlou modernizaci vodních elektráren, největší v historii české hydroenergetiky. Během posledních 15 let bylo za cca 3,5 miliardy korun modernizováno více než
20 vodních elektráren různých velikostí, včetně přečerpávacích.
„Výsledkem jsou zbrusu nová vodní soustrojí třeba na Lipně, Slapech a Kamýku nebo rostoucí úložná kapacita v našich přečerpávacích elektrárnách. Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba 75 % výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu navýší elektrárny svou průměrnou účinnost až o 5 %. Připravujeme tak naše hydroelektrárny i na suché roky, protože výrazně efektivnější modernizované elektrárny s kvalitní údržbou zvládnou vyrobit stejné množství čisté energie z menšího objemu vody,“ říká Robert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.
Skupina ČEZ se již více než sto let zabývá výrobou bezemisní energie z obnovitelných zdrojů. Nejstarší vodní elektrárna Hučák v Královéhradeckém kraji byla zprovozněna již v roce 1910. Naopak nejnovějším přírůstkem je plovoucí fotovoltaická elektrárna na horní nádrži přečerpávací elektrárny Štěchovice, jejíž výkon byl letos čtyřnásobně zvýšen.