V důsledku rostoucí produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů často dochází k nadbytku elektřiny v síti. Aby se předešlo výpadkům, je nutné přebytečnou elektřinu rychle spotřebovat nebo snížit aktuální výrobu. Právě k rychlé spotřebě elektřiny slouží náchodský elektrokotel, který přispívá k udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Kotel je dálkově aktivován, pokud to síť vyžaduje.
„Zjednodušeně řečeno naše zařízení spotřebovává přebytečnou elektřinu z distribuční soustavy a tuto elektřinu efektivně využije k výrobě tepla, které následně dodáváme odběratelům v Náchodě,“ popisuje princip využití elektrodového kotle Jiří Šimek, CEO innogy Energo.
Od poloviny února do konce května se počet aktivací kotle přiblížil třem tisícovkám. „Není nic neobvyklého, když je elektrokotel aktivován i několikrát do hodiny. Jsou dokonce i případy, kdy je aktivace elektrokotle tak krátká, že případné vyrobené teplo je prakticky neměřitelné,“ vysvětluje manažer náchodské teplárny Zdeněk Slavík.
Během prvních 3 a půl měsíců provozu byl elektrokotel v provozu celkem 280 hodin. Za tu dobu spotřeboval více než 1 000 MWh přebytečné elektřiny ze sítě a vyrobil téměř 3 200 GJ tepla, které bylo dodáno do teplárenské sítě v Náchodě.
Teplo vyrobené z přebytečné elektřiny ušetřilo spotřebu 96 tisíc kubíků zemního plynu. Toto množství představuje asi 3 % spotřeby zemního plynu v teplárně za stejné období. Použitím elektrokotle se také podařilo snížit emise o téměř 190 tun CO2.
Topná sezóna sice v Náchodě již skončila, ale elektrokotel bude své služby nabízet i v létě. „Elektrodový kotel je výkonově navržen i pro letní odběry teplárenské sítě Náchoda, takže pojede celoročně. I v průběhu léta totiž teplárna zajišťuje zákazníkům dodávky teplé vody a také technologického tepla například pro pivovar Primátor,“ dodal Jiří Kudrnáč, COO innogy Energo.