Přejít k hlavnímu obsahu
Unikátní projekt přemění odpad FN Olomouc na teplo
Fakultní nemocnice v Olomouci začne přeměňovat svůj odpad na teplo. Společnost Veolia ve spolupráci s nemocnicí postavila kogenerační jednotku a technologii na tepelné sterilizování zdravotnického odpadu. Tím bude část odpadu zbavena nebezpečných vlastností, aby mohla být dále využita v moderním kotli v Přerově. Tento unikátní projekt navíc sníží emise CO2 o více než 9000 tun ročně.
Veolia

„Fakultní nemocnice Olomouc je naším dlouholetým a významným obchodním partnerem. Společně hledáme synergie i v dalších oblastech kromě dodávek tepla a cirkulární ekonomika patří mezi ně. Podařilo se nám uskutečnit výjimečný projekt a postavit moderní technologii první svého druhu v ČR. Je to další posun v rozšiřování spektra našich služeb zákazníkům,“ uvedl Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie.

Celý projekt zahrnuje kogenerační jednotku, vybudování sterilizační technologie a úpravu logistiky svozu odpadů. Právě technologický postup propojující sterilizační linku s kogenerační jednotkou z něj dělá výjimečný projekt a první svého druhu v rámci nemocnic v ČR. Kogenerační jednotka o jmenovitém výkonu 999 kWe bude vyrábět elektřinu pro provoz sterilizační komory a teplo do topného systému nemocničního areálu. Dodávky tepla z kogenerační jednotky pokryjí až 20 % potřeby nemocničního areálu. Část vyrobené elektřiny rovněž využije FNOL pro vlastní spotřebu.

Postavená sterilizační linka představuje jednu z variant nakládání s nemocničními odpady. Dokáže pomocí páry zbavit nemocniční, předem vyseparovaný odpad infekčnosti a přepracovat odpad kategorie s označením „N“ (nebezpečný) na odpad kategorie s označením „O“ (ostatní). S ním pak může být dále zacházeno v souladu s platným předpisy pro nakládání s odpady. V případě FNOL bude Veolia Energie nemocniční odpad využívat k výrobě tepla v Teplárně Přerov, kde je instalován nový moderní kotel na tuhá alternativní paliva (TAP). Sterilizační linka zpracuje zhruba 900 tun odpadu ročně.

„Nakládání se zdravotnickými odpady je velmi specifickou oblastí s mnoha úskalími při sběru, manipulaci, přepravě a odstraňování. Společně s Veolií jsme našli ekonomicky i ekologicky výhodnější cestu, jak odpady bezpečně zlikvidovat a navíc energeticky využít v našem regionu. Vlastní výroba elektřiny je pro nás neméně důležitá čili těch přínosů je hned několik,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

Díky novému projektu dojde ke snížení emisí CO2 ze strany nemocnice o více než 9000 tun ročně. Kogenerační jednotka a sterilizační linka mají ale kromě zmíněného dopadu na ekologičnost provozu FNOL i pozitivní finanční efekt. Na základě dlouhodobého kontraktu na osm let garantuje projekt nemocnici finanční přínos v hodnotě 3,8 milionu korun ročně, tedy více než 30 milionů za celé smluvní období.

Zdroj: Veolia

Datum vytvoření: 06/09/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš