Od loňského září do terminálu dorazilo 21 lodí s plynem určeným pro Českou republiku, což představuje objem odpovídající dvěma miliardám metrů krychlových plynu. Vedle společnosti ČEZ využívají kapacity terminálu také nadnárodní společnosti Shell a Engie.
„O možnosti získat podíl v tomto terminálu jsme začali jednat hned poté, co se začala jeho realizace připravovat. Jsem rád, že se toto rozhodnutí ukázalo jako správné, protože výrazně přispívá k tomu, že se dokážeme obejít bez dodávek plynu z Ruska. Stále nám vystačí dovoz plynu z Norska nebo právě z terminálů LNG, jako je ten v Eemshavenu. České zásobníky plynu jsou nyní naplněny na 97 procent, a my jsme tak dobře připraveni na následující topnou sezonu,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
V letošních letních a podzimních měsíců se terminál soustředí na přípravu na nadcházející topnou sezonu a zajištění bezpečnosti dodávek. To zahrnuje například připojení alternativních zdrojů tepla pro ohřívání LNG během zimy a instalaci nových plynových kotlů jako zálohy pro dodávky z blízké teplárny. Do konce roku ČEZ předpokládá dodávku další téměř miliardy metrů krychlových plynu.
„Většina lodí k nám připlouvá ze Spojených států, z terminálů v Louisianě a v Texasu. Postupně ale seznam našich dodavatelů rozšiřujeme, takže k nám dorazily také lodě z Jižní Ameriky a Afriky. Do konce roku očekáváme příjezd dalších 9 lodí,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
LNG terminál v Eemshavenu má celkovou roční kapacitu 8 miliard metrů krychlových a nachází se v provincii Groningen. Terminál se skládá z dvou plavidel, Golar Igloo a Eemshaven LNG, které umožňují skladování LNG a jeho přeměnu na plyn. ČEZ má rezervovanou kapacitu v tomto terminálu na pět let, tedy do září 2027.
Zdroj: ČEZ