Přejít k hlavnímu obsahu
Temelín díky nové 5G síti testuje brýle s rozšířenou realitou
Jaderná elektrárna Temelín začala testovat jednu z nejmodernějších technologií – brýle s rozšířenou realitou, které mohou výrazně zefektivnit práci v elektrárně. Tato inovace umožní technikům provádět kontroly bez nutnosti papírové dokumentace, jako jsou schémata nebo pracovní protokoly. Pracovníci tak budou mít klíčové informace přímo před očima a současně mohou prostřednictvím brýlí komunikovat s operátory ve velínu, kterým poskytnou živý pohled na zařízení. Nasazení této technologie v Temelíně umožnila privátní 5G síť, kterou zde ČEZ ve spolupráci se společností Vodafone zprovoznil.
5G

Digitalizace procesů v Temelíně je dlouhodobým projektem, který postupně převádí důležité dokumenty a činnosti do elektronické podoby. Po tabletech, které jsou již v provozu, se nyní technici zaměřují na testování několika typů brýlí s rozšířenou realitou.

„Testujeme několik typů brýlí, které by nám mohly výrazně zjednodušit práci. Pokud se osvědčí, mohli bychom tuto technologickou novinku od příštího roku postupně reálně nasazovat,“ uvádí Miroslav Choura, exekutivní manažer ICT v divizi jaderná energetika ČEZ.

Nasazení brýlí má zvýšit nejen efektivitu práce, ale i bezpečnost provozu. „Je to jeden z příkladů rozsáhlé digitalizace, kterou obě jaderné elektrárny už řadu let prochází. Zvyšujeme důraz na bezpečnost, kvalitu i efektivitu práce, což umožňuje právě využití nejnovějších technologií. A přestože je nám vlastní konzervativní přístup, tedy maximální důraz na bezpečnost, nechceme pouze sledovat aktuální trendy, chceme je udávat,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Nová privátní 5G síť, kterou ČEZ ve spolupráci s Vodafonem zprovoznil, je klíčovým prvkem pro fungování těchto technologií. Temelín se tak stal první jadernou elektrárnou v Evropě s vlastní uzavřenou 5G sítí. Tato síť pokrývá téměř celý areál elektrárny včetně ochranné budovy reaktoru. Dalších šestnáct objektů bude dále testováno.

„Privátní 5G síť je nejbezpečnější, nejrychlejší a nejefektivnější mobilní datová síť schopná splnit nejpřísnější průmyslové standardy. Může mít až stokrát vyšší kapacitu než 4G síť. Díku tomu lze do sítě připojit více zařízení a zajistit například videohovory a další náročné datové toky. Z hlediska možných typů privátních sítí jde o nejvyšší stupeň, který vedle nejvyšší úrovně zabezpečení přináší i vysokou flexibilitu konfigurace a úprav podle požadavků zákazníka,“ uvedla Veronika Brázdilová, viceprezidentka pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.

Na praktickém využití privátních 5G sítí spolupracuje i Vysoké učení technické v Brně. „Jsme velmi rádi, že dlouhodobá spolupráce VUT v Brně a Vodafonu přispěla k realizaci projektu, který demonstruje unikátní možnosti privátních 5G sítí v průmyslu jak z pohledu telekomunikací, tak kybernetické bezpečnosti,“ řekl Ladislav Janíček, rektor VUT v Brně. Na škole funguje #VodafoneUniLab, kde je možné otestovat chování chytrých zařízení nebo aplikací v mobilních sítích 5G.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 18/10/2024

Bold future

Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš