Svaz argumentuje tím, že u poplatku na obnovitelné zdroje energie dochází k nárůstu až na maximum, tedy na hodnotu 495 korun/MWh. Podle něj řada energetických podniků platila i čtvrtinu až polovinu této sumy, podle jejich efektivity jejich využití rezervovaného příkonu.
Navržený poplatek za systémové služby se zdvojnásobuje, u distribuce elektřiny je odhadovaný nárůst mírnější, představuje přibližně 35 %. Vysoký je i nárůst regulovaných složek u zemního plynu. Pro zákazníky přímo připojené k přepravní soustavě se cena pro pevnou přepravní kapacitu více než zdvojnásobí.
Podle Svazu bude meziroční nárůst regulované složky pro hladinu velmi vysokého napětí více než 200 %. Ve srovnání s rokem 2021 je to zhruba dvojnásobek.
„Vláda musí udělat kroky pro omezení takto skokového nárůstu cen energií. Podle posledních dat Eurostatu mají velcí spotřebitelé v ČR 4. nejdražší elektřinu v Evropě. Zvýšení cen regulovaných složek pozici ČR v příštím roce ještě zhorší. Pro konkurenceschopnost průmyslové ekonomiky, jako je Česko, je to velká rána. Svaz o tomto tématu aktivně jedná s vládou ČR i se zástupci ostatních členů Tripartity,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy