„Akumulace, agregace a flexibilita umožní efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a současně podpoří inovace v podobně slaďování výroby a spotřeby bezemisní elektřiny. Novela umožní vznik nových obchodních modelů, které mohou snížit výdaje spotřebitelů za energie. Plusem je také stabilizace sítí díky očekávanému nástupu akumulace, kdy baterie doplní výrobu proměnlivých zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny," uvádí k přínosům novely Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
„Takzvaná agregace flexibility otevře možnosti pro zapojení nových hráčů na energetickém trhu - a to včetně příležitostí pro zapojení malých řešení instalovaných v domácnostech - do vyrovnávání distribuční a přenosové sítě. Vedle baterií se na novém trhu budou moci uplatnit například tepelná čerpadla, která v době nadbytku levné zelené elektřiny mohou její část uložit do tepla či teplé vody, případně během léta pomoci chladit naše domy," dodává Martin Sedlák.
Do novely se však dostaly také návrhy, které s původním smyslem projednané změny zákona nesouvisí. Jde o pozměňovací návrhy, které zasahují do stabilní podpory obnovitelných zdrojů.
„Poslanecká sněmovna přijetím návrhů na individuální kontroly znejistila trh zelené energetiky. V době, kdy potřebujeme budovat nové projekty obnovitelných zdrojů energie se vláda bohužel rozhodla narušit dříve zákonem garantované podmínky dané projektům realizovaných před 14-15 lety. Přitom se tak děje na návrh vlády, která v předchozích letech provedla sektorové kontroly výnosnosti obnovitelných zdrojů a konstatovala, že tam nadměrné zisky nejsou," dodává k přijatým kontroverzním součástem novely Tomáš Buzrla, výkonný ředitel Svazu moderní energetiky.
Zdroj: Svaz moderní energetiky