Zvyšujeme bezpečnost a efektivnost výroby tepla v Náchodě. Výsledkem této modernizace bude pro obyvatele především zvýšení spolehlivosti dodávek tepla,“ uvedl Jan Birke, starosta Náchoda, a dodal: „Nový plynový kotel má kombinovaný hořák, který umožňuje spalovat jak zemní plyn, tak lehké topné oleje. To je pro nás důležitá pojistka, kterou chceme mít připravenou s ohledem na zkušenosti z minulé topné sezony. Bezpečnost dodávek tepla je pro nás prioritou.“
Jeden ze dvou nových kotlů je plynový. Společně ho za 45 milionů korun pořídily společnost innogy Energetika Plhov – Náchod, což je společný podnik innogy a města Náchod. Druhý kotel za 70 milionů korun je elektrodový, tedy pracuje na principu přímého průchodu střídavého proudu vodním prostředím.
„Jako zodpovědný dodavatel energií nakupujeme zemní plyn pro výrobu tepla z části dopředu a z části komoditu dokupujeme v průběhu roku. Díky poklesu nákupních cen můžeme od 1. července snížit ceny a zlevnit dodávky tepla našim zákazníkům o 15 procent. Ceny plynu na evropském trhu sledujeme a jsme připraveni klesající trendy postupně promítat do koncových cen,“ řekl šéf skupiny innogy Tomáš Varcop.
Snížení cen tepla pro obyvatele Náchoda o 15 procent v přepočtu představuje úsporu 220 korun za gigajoule (GJ). Rodina žijící v bytě panelového domu s průměrnou spotřebou 20 GJ tak může ročně ušetřit až 4 400 korun.
Náchodská teplárna dodává teplo do asi 5 000 domácností a take několika náchodským podnikům, školám úřadům a zdravotnickým zařízení.