Před tím, dne 8. června 1998, schválila valná hromada společnosti ČEZ, a.s., vytvoření samostatné společnosti zvané Přenosová soustava. Toto rozhodnutí bylo reakcí na změny v legislativě v České republice a v Evropě, které směřovaly k liberalizaci energetického trhu a vytvoření trhu s elektřinou. Cílem bylo oddělit činnosti spojené s obchodem, přenosem, výrobou a distribucí elektřiny. ČEPS, a.s., byla založena 20. srpna téhož roku a oficiálně zapsána do obchodního rejstříku 16. října.
„Společnost ČEPS si za 25 let své existence vydobyla nenahraditelnou pozici v tuzemsku i na mezinárodním poli. Je respektovanou nositelkou unikátního know-how a aktivně se podílí na transformaci energetiky v ČR i v Evropě, kde patří k nejaktivnějším a nejviditelnějším provozovatelům přenosových soustav. To se odráží i v míře zastoupení jejích zaměstnanců ve všech strukturách evropské asociace provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E,“ říká Martin Durčák, předseda představenstva ČEPS, a.s.
ČEPS působí jako výhradní provozovatel přenosové soustavy v České republice. Tato soustava je propojena s evropskou přenosovou sítí prostřednictvím 17 přeshraničních vedení. Momentálně zahrnuje 44 rozvoden s 79 transformátory a vedení s napěťovou hladinou 400 kV a 220 kV, které dohromady dosahují délky přibližně 5 800 km.
ČEPS je zodpovědný za bezpečný a spolehlivý přenos elektřiny od výrobců k distribučním společnostem a za udržení rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny, což je nezbytné pro správnou funkci elektrizační sítě. Spolupracuje s dalšími evropskými provozovateli přenosových soustav a podílí se na rozvoji trhu s elektřinou v České republice a v Evropě. Společnost je také aktivním účastníkem různých energetických iniciativ a asociací v rámci Evropské unie, kde hájí zájmy České republiky. ČEPS má jediného akcionáře, což je Česká republika, a akcionářská práva vykonává Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Během svého čtvrtstoletí existence provedla ČEPS rozsáhlou modernizaci vedení s napěťovou hladinou 220 kV a 400 kV, a to na délce 1 909 km a 604 km, respektive. Navíc bylo postaveno zhruba 538 km nových elektrických linek s napěťovou hladinou 400 kV.
Zdroj: ČEPS