Ekonomický vývoj v roce 2022 byl silně ovlivněn energetickou krizí spojenou s vysokým růstem cen a obavami z výpadku dodávek některých klíčových komodit. Počátek roku ještě ovlivnila končící pandemie covidu-19, ve druhé polovině však prožila Evropa kvůli souběhu několika faktorů cenovou krizi, kdy velkoobchodní ceny energií vystoupaly na historicky nejvyšší hodnoty. Po roce 2021, ve kterém došlo k pádu skupiny Bohemia Energy a řada zákazníků si musela neplánovaně najít nového dodavatele, byl také rok 2022 bohatý na počet změn dodavatelů elektřiny a plynu.
V důsledku růstu cen komodit však velká část obchodníků rezignovala na akvizice a někteří dokonce odmítali poskytovat nabídky svým stávajícím zákazníkům. PRE díky své finanční stabilitě a rizikově averzní strategii nákupu byla schopna zajistit elektřinu i plyn pro všechny své koncové zákazníky.
Pražská energetika tak dokázala významně navýšit svůj tržní podíl, počet obsluhovaných zákazníků narostl téměř o 70 tisíc, meziročně vzrostl objem dodávek elektřiny o 12 % na
6 390 GWh a dodávek plynu o 13 % na 988 GWh. Množství dodané elektřiny tak převýšilo objem distribuce na licencovaném území o 390 GWh, kdy spotřeba elektřiny v Praze meziročně stagnovala na hodnotě přibližně 6 000 GWh.
Nárůst tržního podílu spojený s rychlým růstem objemů dodávek se také přenesl do hospodářských výsledků. Konsolidovaný provozní zisk před odpisy, úroky a zdaněním EBITDA dosáhl hodnoty 5,8 miliardy korun. K dosažení tohoto výsledku přispěly také některé jednorázové operace jako prodej nemovitého majetku, který vygeneroval zisk ve výši 106 milionů korun a zisk z tradingu především se zemním plynem na evropském trhu ve výši 286 milionů korun. Ukazatel EBITDA upravený o tyto operace dosáhl hodnoty
5,4 miliardy korun. Individuální hospodářský výsledek po zdanění za rok 2022 dosáhl výše 3,8 miliardy korun.
Jediný segment podnikání PRE, který zaznamenal meziroční pokles výnosů (-3 %), byl segment výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kde i přes meziroční nárůst objemu výroby o 9 % došlo k poklesu výnosů z důvodu zavedení dodatečných daňových opatření.
Rok 2022 byl charakteristický také silným rozvojem energetických služeb. Vysoký zájem o výstavbu malých fotovoltaických elektráren a obecně poptávka po energetických službách společností PREměření, Solarinvest a Frontier, které jsou členy Skupiny PRE, přispěla k navýšení výnosů z prodeje energetických služeb. Podařilo se více než zdvojnásobit objem dodávek fotovoltaických elektráren. Ostatní provozní výnosy tak narostly o 220 milionů korun na hodnotu 806 milionů korun.
Významným rozvojovým tématem je čistá mobilita. V několika posledních letech PRE výrazně investuje za podpory veřejných fondů do veřejné dobíjecí infrastruktury. Síť veřejných dobíjecích stanic narostla roce 2022 o dalších 150 míst. S více než 500 dobíjecími stanicemi je PRE nejsilnějším hráčem nejen na území Prahy, ale také nejvýznamnějším provozovatelem veřejných dobíjecích stanic v České republice.